The Last of Us’ın ikinci sezonunda göreceğimiz Abby Anderson rolü resmi olarak Kaitlyn Dever’e teslim edildi.

Geçtiğimiz yıl çıkan The Last of Us dizisi hem oyun uyarlamaları hem de tek başına bir dizi olarak hepimizi çok mutlu etti. Her yıl iki tanesi duyurulan remastered haberleri dışında gündeme gelemeyen oyun cephesindense hem o çok sevdiğimiz birinci oyunun hikâyesini gözeten hem de üçüncü bölümdeki gibi oyunda neyi sevdiğimizi anlayıp fazlasıyla üzerine katan dizinin ikinci sezonunu bu yüzden konuşmaya daha da değer buluyorum.

Nedenlerini vermeyeceğim çünkü o kadar spoiler’a gerek yok fakat oyunları oynayanlar bu hikâyenin nasıl biteceğini biliyorlar ve çoğu hayran, oyunun mekanik tarafını ayrı tutarak hikâyenin vardığı yerden, ikinci sezon ve devamında göreceklerimizden hiç memnun değil. Ben de hem onlardan biri olduğum için hem de özelde zaten hassas bir insan olduğum için henüz ilk sezon çıkmadan ikinci sezonu izlemeyeceğime dair bir karar vermiştim. Fakat giriş paragrafında açıkladığım sebeplere, senarist Craig Mazin ve oyunun mimarı Neil Druckmann’dan gelen ikinci oyunun hikâyesinin ikiye bölüneceği bilgisi eklenince, karşımda muhtemelen olacaklara dair önceden belirlenmiş olan fikrimi değiştiren, beni tarafımdan çıkmaya ikna eden bir sezon bulacağımı düşünmeye başladım. Neticede derdim ve sinirim de çoğunlukla Abby’yi tanımaya Abby’den nefret etmemden sonra başlamamda yatıyordu.

Bir oyuncu seçimi hem de resmi olarak duyurulmasa da uzun zamandır kestirilen bir oyuncu seçimi haberinin altında bunları neden anlatıyorum? Çünkü bir süredir söylentileriyle duyduğumuz bu oyuncu seçiminde bahsettiğimiz isim Kaitlyn Dever ve mutlaka biliyorsunuz, kendisi The Last of Us için bir dizinin geleceği açıklandığında Ellie rolü için seçmelere girmişti; prodüksiyon vakti geldiğinde aradan 14 yaşında bir çocuğu canlandıramayacağı kadar vakit geçmeseydi muhtemelen iki yıldır Ellie diye onu tanıyacaktık. Ellie’yi Bella Ramsay’in canlandıracağını öğrendiğimizden itibaren insanlar da bulabildikleri her yerde Kaitlyn Dever’i istemeye devam ettiler, arkasındaki sebepler bu yazının amacını aşacağı için bu seferlik girmeyelim fakat bu kadar başarılı bir sezonun ardından dahi hâlâ bu isteklerini dile getiriyorlar.

Öte tarafta da Abby var. İkinci oyunda verilen gidilen yön hayranları sanki böyle, tam ortadan ikiye böldü fakat Abby’yi sevmemek öyle değildi; bayağı bir blok gibi nereye baksak olumsuz sesler daha kuvvetli çıktığı için onları gördük. Bunun arkasındaki sebepler de mutlaka Bella Ramsay’in inatla reddindekilerle ortaklıklar taşıyor fakat oyun dünyasının yüz karası minvalinde bir nefrete vardık o süreçte; Abby’yi seslendiren Laura Bailey‘e salt The Last of Us: Part II oyunu yüzünden ölüm tehditleri yönlendirildi.

Şimdi dizinin Naughty Dog şubesi Neil Druckmann ve HBO şubesi Craig Mazin, nefret edilen hatta abartıp oyuncu linç edilmeye girişilen bir rolü, ayıla bayıla Ellie olması istenen oyuncuya teslim ettiler. Oyuncunun kabiliyeti ve önceden çalışmak isteyip çalışamamaları gibi makul gündemlerin yanında, onlarla pek de alakalı olmayan bir cüret var burada; bu haberin başlığını herhangi bir yerde görür görmez fark ettiğiniz. The Last of Us Part II’de alınan radikal kararlara katılırsınız, katılmazsınız orası ayrı bir hikâye fakat orada olduğu gibi burada da hem biliniyor hem iyi seçiliyor hangi damara, neden basılacağı; yine aynı duruşla bir adım da geri atılmıyor yapılan tercihten. Eh, bu da belki şahsi sebeplerle olanı değil ama olmayan bir şapkayı kafadan çıkartmaya değer hareket ha!

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.