Şu fragmanı izleyene kadar 2015’in sonuyla ilgili sinematik bir beklentim yoktu. Gerçekten. Her zamanki gibi Oscar filmleri gelecek, birileri övecek, ben izleyeceğim ve duruma göre “Niye övmüşler lan?” ya da “Haa, bu yüzden övüyorlarmış demek ki” deyip geçeceğim diye düşünüyordum. Gerçekten, 2015 sonu için planlarım bu yöndeydi. Şu ana kadar. Daha önce adını defalarca duyduğum, bizim de burada görsellerini paylaştığımız The Martian‘ın fragmanına kadar.

The Martian 2

Öncelikle şunu söyleyelim, Age of Ultron da dahil olmak üzere, 2015’te hiçbir filmin kadrosu The Martian kadar all-star değil. Olması mümkün değil zaten. Bir kere yıldızlar mutfakta başlıyor. Filmin yazarı, Whedon mezunu, The Cabin in the Woods‘un yönetmeni Drew Goddard. Yapımcıları arasında X-Men: Days of Future Past‘in yazar ve yapımcısı Simon Kinberg var. Filmin yönetmenliğini yaptığı işleri saymaya çalışsam ayıp edeceğim Ridley Scott üstlenmiş. Kadro ayrı maşallahlık. Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig, Jeff Daniels, Kate Mara, Micheal Pena, Sean Bean, Sebastian Stan, Chiwetel Ejiofor…

Filmle ilgili ilk intibamız, kadrosundaki benzerliklerden de mütevellit “E Interstellar?” olmuştu vaktinde. Bu detaylı fragmanla birlikte artık böyle bir yanılgıda değiliz. Bir kere zaten söylemek gerek, filmin tonu bambaşka bir yerde olacak gibi gözüküyor. Interstellar daha ciddi, daha ağırbaşlı ve ağırkanlıyken; The Martian biraz daha duygusal, biraz daha komik, biraz daha aksiyonlu gibi. Ama bunları yaparken de bir Hollywood klişesi olmamış gibi gözüküyor ki, bu da iyi bir durum.

Mesele özünde Mars’ta mahsur kalmış bir astronotla ilgili. Mahsur kaldığı yer karşıki apartman değil de, milyonlarca kilometre ötede bir gezegen olduğu için; kendisine ancak dört sene sonra yardım gidebilecek. O dört sene içerisinde de kendisinin bir şekilde hayatta kalması gerekiyor. İşte The Martian, bu kurtarma operasyonunun iki tarafını anlatıyor; bir NASA’nın düzenlediği görev, bir de astronotumuzun öte tarafta hayatta kalması. Ben şahsen fragmana çok yükseldim, size de hunharca öneririm. Aşağıya iliştiriyorum. Buyurun!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.