Başrollerini Steve Carell ve Domhnall Gleeson’ın paylaştığı The Patient, yakın zamanda Disney+ kütüphanesine eklenmesiyle İlk Bölüm Canavarı’nın radarına takıldı. Psikolojik gerilime düşkün canavarımız da fırsatını bulunca sizin için sordu: The Patient nasıl dizi, kimler sever?

The Patient başrolleri Steve Carell, Domhnall Gleeson
The Patient

Özet Geç!

Psikoterapist Alan Strauss, Sam isimli seri katil danışanı tarafından esir alınır ve olaylar gelişir.

Ne Kadar Uzun?

Tamamına Disney+ üzerinden ulaşabileceğiniz mini seri 10 bölümden oluşuyor. İlk bölüm 22 dakika fakat ilerleyen bölümlerin süreleri daha uzun, ortalama 30 dakika diyebiliriz.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Chance, In Treatment

Ne Beklemeyin?

Mindhunter, Hannibal

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Bu başlığı Steve Carell ve Domhnall Gleeson ile açmak istiyorum zira her ikisi de tek mekânda geçen ve sonuca ulaşması da sabır isteyen bir dizi için harika performanslar sergileyerek pilot bölümü sırtlarında taşımışlar. Yirmi dakika, antoloji bölümleri ve sitkomlar dışında alışıldıktan kısa bir süre gibi geliyor kulağa ancak streaming çağında, ağır işlenecek bir konu ve uzun diyaloglara sırtını dayayan yapımlar için yine de uzun bir süre. İnsanlar ekranda sürekli değişen imajlar ve devamlı bir aksiyon olmadıkça artık sıkılıyorlar, Carell ve Domhnall’ın performansı ya da genel olarak oyunculuk da bu örnekte çok önemli bir etken hâline geliyor, sahneyi doldurdukları kadar ilgiyi topluyorlar.

Bir diğer takdir de The Patient’ın başındaki karar mekanizmasına gider. Çünkü dizinin bölümleri için kısa süreler belirlemek gibi çok doğru bir karar almış; izleyiciyi sıkmamak ve kancayı ilk bölümden takmak adına oyunculuktan ödün verip, kısa ve açıklayıcı cümlelerle de aynı yere, çok daha tempolu bir şekilde varılabilecekken zamanlarını ekonomik kullanmayı seçmişler. Böylece ne yârdan ne de serden kaybetmiş, seyircinin dikkatini başrollerin jestleri ve mimikleriyle desteklenen konuşmalarında tutmayı başarmışlar.

the patient disney+ dizisi
The Patient oyuncuları Steve Carell ve Domhnall Gleeson

İlk bölümüyle The Patient izleyiciyi doğrudan bir gizemin içine atıyor. Steve Carell’ın karakteri Dr. Strauss, tanımadığı bir yerde, ayağında bir zincirle uyanıyor. O, neler olduğunu hatırlarken siz de onun hayatına flashbackler ile şöyle bir göz atıyorsunuz. Bu flashbacklerde diğer başrolümüz Sam’i de görüyorsunuz, şimdiki zamanda karşınıza çıktığında aşinalık duyuyorsunuz. Sonrasında ise dizi amacını söyleyip yine bir gizemin ve bir sürü soru işaretinin içerisinde bitiriyor pilot bölümünü.

Danışan Sam bir seri katil, içerisindeki öldürme güdüsünden kurtulabilmek ve normal bir hayata kavuşabilmek istiyor. Dr. Strauss ile bir süredir seanslar yapıyorlar fakat Sam, güvenemediği için asıl sorununu anlatamıyor doktora. Bu da tedavisinin olması gerektiği şekilde ilerlemesini engelliyor. Sam de çareyi, Dr. Strauss’u kaçırmakta buluyor. Sam doktora kendisini ancak bu şekilde, bir odada yatağa zincirli tutsağı olursa açabileceğini söylediğinde siz de doktor gibi bu işin yürümeyeceğini biliyorsunuz. Ama işte oyunculuktur; Sam’in gerçekten tedavi olmak istediğine de Dr. Strauss’un kendini kurtarmak adına bu şartlarda elinden gelenin en iyisini yapacağına da dizinin sonunda bir seri katilin psikolojisi kadar bir psikiyatristin kırılmış dünyasına da hâkim olacağınıza inanıyorsunuz.

Devamı Nasıl Olur?

Pilot bölümün sonunda iki büyük sorumuz var: Sam, öldürmekten vazgeçebilecek mi ve Dr. Strauss hayatını kurtarabilecek mi? Bu iki soru tabii ki birbiriyle bağlantılı. Sam bölümler geçtikçe doktoruna daha fazla açılır, bu esnada da doktorun onun elinden kurtulmak için geliştireceği metodu takip ederiz. Ara ara da flashbackler ile ikisinin bugüne varmadan önceki hayatlarına tanık oluruz.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

Ben izlerim. The Patient boyundan büyük gizemler önermiyor, bir odadaki iki kişi arasında geçen ve her zaman karşılaşamayacağımız türden konulara temas eden konuşmalar vaat ediyor. Pilot bölümden gördüğüm kadarıyla dizinin yazımı bu vaadi karşılamak için yeterli, oyunculuklar zaten iyi, konu da ilgimi çekti. Tempo biraz yavaş ancak bölümlerin kısalığı bunu telafi edecektir. Şimdiye kadar anlatılanlar sizin de ilginizi çektiyse hiç durmayın, tek oturuşta biter.

Diğer İlk Bölüm Canavarı Yazıları:

1899, Nasıl Dizi?

His Dark Materials, Nasıl Dizi?

The Winchesters, Nasıl Dizi?

Uncoupled, Nasıl Dizi?

Interview with the Vampire, Nasıl Dizi?

Author

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.