Bir süredir Orta Dünya hayranlarının dilinden düşmeyen o meşhur dizi haberi, geçtiğimiz günlerde kesin olarak Amazon tarafından bizzat sahiplenildi hatırlayacak olursanız. Eh, dedikodular ilk çıktığı saatlerden beri dur durak bilmeyen tartışmalar, her geçen saniye daha da alevlendi. Öyle ki, bu ateşli tartışmalar Hüküm Dağı’nın lavları kadar kızıştı; ta Christopher Tolkien ve John Rhys-Davies’e kadar ulaşıverdi. Durum cidden vahim.

Amazon’un resmi olarak LOTR dizisini üstlendiğini söylemesi, son zamanların en büyük Orta Dünya haberlerinden biri gibi gözükse de Christopher Tolkien’ın 31 Ağustos’taki istifası bundan çok daha mühim bir noktada aslında. Tolkien Estate başkanlığından resmen ayrıldığını bildiren Christopher Tolkien, babasından kalan hikayeleri tamamlama konusunda en son girişimi olan Beren ve Luthien sonrası insanların bu mirasa karşı bir saygıları kalmadığını ve hepsinin parasal sebeplerle bu girişimlere bulaştığını alttan alta ima etmiş anlayacağınız.

christopher-tolkien

Şu ana kadar bir Silmarillion filminin çekilmemesinin de en büyük sebebiydi kendisi zaten. Zira eserlerin hakları konusunda Tolkien Enterprises ve Tolkien Estate olarak ikiye ayrılan kuruluşlar, bu konuda büyük savaş veriyorlardı. Silmarillion da, Christopher Tolkien tarafından bu sayede bir himaye altındaydı yani.

The Hobbit üçlemesi ile Peter Jackson’a karşı olan tüm güveni sarsılan hayranların da düşündüğü gibi, Christopher Tolkien da bu eserlerin amaçları dışında tüketim çılgınlığına kurban verilmesinden pek memnun değildi. İşte tam da bu noktada, Amazon’un bir LOTR dizisi yapabilme ihtimalinin bu kadar kısa sürede sonuçlanmış olması hiç de mantık dışı gelmiyor insana.

J.R.R Tolkien’ın 93 yaşındaki oğlunun birkaç ay önceki istifası sonrası kesinleşen bu dizi projesi üzerine patlayan asıl olay, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden Gimli olarak tanıdığımız John Rhys-Davies’in acımasız sözleri aslında. Kendisinin yeni bir filmi üzerine röportaj yapan Den of Geek’in sorduğu sorulardan bazıları, Amazon’un yeni projesine yönelik olunca adamcağız açmış ağzını yummuş gözünü:

john-rhys-davies-biyografisi-336

“[İç geçiriyor] Biliyorsunuz ki bunu yapmak için yeterli paraları var. Yüzüklerin Efendisi’ne bir televizyon dizisi olarak neden ihtiyacımız olduğu konusu beni birazcık şaşırtıyor, ama oldukça eminim ki (bu girişim) son derece ahlak dışı ve para hırsıyla ortaya çıkmış bir şey. İnternet menşeili kumar ve benzeri birçok yerden elde ettikleri inanılmaz ölçülerdeki paradan bahsediyorum, bu tamamen bir rezalet. Zavallı Tolkien mezarında ters dönmüş olmalı. […] Bu olay, daha iyisini yapmakla ilgili değil; sadece daha fazla para kazanmakla alakalı, hepsi bu. Eğer daha fazla para kazanabileceklerini düşünüyorlarsa, o halde kazanacaklardır da.

John Rhys-Davies’in ağzından dökülenler, birçok hayranın hislerine tercüman olmuş gibi. J.R.R Tolkien’ın eserlerine karşı bir saygısızlık gibi değerlendirilen bu tip gelişmelerin, sadece ve sadece para hırsıyla ardına düşülmüş işler olduğu gerçekten de su götürmez bir gerçek artık. Gel gelelim bu sözler yine de gelecek hiçbir yapımın önüne engel koyamıyor. Amazon’un eserlere ne kadar bağlı kalacağı ya da en azından Orta Dünya külliyatından biraz daha farklı hikayeleri ekrana taşıyıp taşımayacağı konusu hala hayranlar tarafından tartışıladursun, sizler sevgili Gimli’mizin sözleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Gerçekten de bunca gelişme, Tolkien’a yapılan bir hakaret gibi mi? Mezarında ters dönmüştür demiş adam ya, düşünsenize!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.