Orta Dünya’ya dair çok kitap okuduk, çok film izledik. Elbette ki aralarında yere göğe sığdıramadıklarımız kadar, eleştirdiklerimiz de oldu. Yeri geldi gizli manalar aradık, yeri geldi başka yapımlara referans olarak kullandık. Ama sonuç olarak yaptığımız tüm bu şeylerin ortak noktası olan Orta Dünya, bizi bağlayan ve birleştiren etmenlerden biriydi.

Bu eşsiz Orta Dünya’nın bir de kurucusu var ki, kundaktaki bebeğin bile adını bildiğini var sayıyoruz artık. Zira, eserleri okunmasa, uyarlamaları izlenmese bile J.R.R Tolkien adı herkes tarafından bilinir halde.

J R R Tolkien

İşte bu üstadın hayatını anlatan bir film ete kemiğe bürünmeye başladı. Chernin Entertainment ve Fox Searchlight ortaklığında yapılacak filmi Finlandiyalı yönetmen Dome Karukoski yönetecek. Senaryo, yönetmen David Gleeson ve yazarlık ve yönetmenlik/yapımcılık dallarında BAFTA ödüllü Stephen Beresford tarafından yazılacak. Biyografik film, Tolkien’ın üniversite yıllarını ele alan bir temele sahip olacak. Özellikle üstadın gençlik yıllarında kurduğu ömürlük dostluklar ve bu dostlukların Birinci Dünya Savaşı ile seyrinden çıkması mercek altına yatırılacak. Bu arada bilmeyenler için, Tolkien ilk cihan harbinde aktif cephe görmüş, savaş görmüş bir adam. Zaten pek çok alim bugüne kadar orada tecrübe ettiklerinin Orta Dünya’yı şekillendiren unsurlar arasında olduğunu dile getirdi, film de illa ki bunlara bir göz atacaktır.

rankin-hunger-magazine

Bunlar, dediğimiz gibi, birkaç gün önce yaşanan gelişmelerdi. Bugün bu mevzuya yeni bir dedikodu katıldı. Başrolün, yani J.R.R Tolkien’ın gençliğini canlandıracak oyuncunun, Nicholas Hoult olabileceği konuşuluyor. Henüz sadece duyum aşamasında ama bizim bu duyuma henüz bir itirazımız yok, fazla bebeksi suratına rağmen önyargılarımızla hareket etmek için henüz erken diye düşünüyoruz. Detaylar geldikçe sizleri bilgilendirmeye ve bu yöndeki düşüncelerimizi aktarmaya elbette devam edeceğiz. Sizin hisleriniz ne durumla ilgili?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.