Geçen yılın en sürpriz filmlerinden biri Straight Outta Compton‘dı şüphesiz. Amerika’nın Batı Yakası rap müziğini şekillendiren en önemli gruplardan N.W.A.‘in yükselişini anlatan film, yer yer yüzeyseldi; ama ekseriyetle dürüsttü, sürükleyiciydi ve genel olarak değinmesi gereken konularda elini korkak alıştırmıyordu. Üstelik Amerika’nın Ferguson olayları sonrası tekrar su yüzüne çıkan ırksal geriliminde de besleniyordu, dönemdaşları Creed ve American Crime Story gibi.

Amerika şu sıralar 90’ların başına dönüp tekrar bir bakıyor zaten. Straight Outta Compton, bu konuya paralel geçiyordu. American Crime Story, ertesini ele alıyordu. Genel olarak 90’ların başı California’sı, müziğiyle, kültürüyle, sporuyla ve tarihiyle şu sıralar Amerika’nın tekrar hesaplaştığı meselelerin mikrokozmunu içerdiğinden, tekrar deşiliyor olması elbette ki pek anlamlı. Bu bağlamda, All Eyez On Me‘ye de şaşırmamak gerek. Daha doğrusu, filmin varlığına şaşırmamak gerek. Yoksa bu kadar iyi hisler uyandırması dev şaşırtıcı.

7 Eylül 1996 günü, faili meçhul bir silahlı saldırı sonucunda 25 yaşında hayatını kaybeden Tupac Shakur’un hikayesini anlatan All Eyez On Me’nin ilk fragmanı yayınlandı. Film tam da beklenen notalara basacak gibi gözüküyor. Sırtını ırk meselesine dayadığı çok belli, dayaması çok doğal. Tupac’ın da ekseriyetle kariyerine odaklanıyor. Ölümünü de ele alması şaşırtıcı olmaz. Gerçekten burada insanın dudağını uçuklatan şey, ne kadar iyi gözüktüğü. Benny Boom çok güzel bir görsel lisan oturtmuşa benziyor ve Demetrius Shipp, Jr gerçekten de Tupac’a Tupac’dan çok benziyor.

Filmin kadrosu, aktör bakımından değil, ama canlandırılan karakter bakımından maşallahlık. Danai Gurira Afeni Shakur karakterini canlandırıyor. Onun etrafında ise dönemin rap sahnesinin kilit bütün şahısları var. Tupac’ın rakibi Notorious B.I.G.‘yi Jamal Woolard oynuyor. Puff Daddy’yi Stefon Washington canlandırmakta. Will Smith’in karısı, Tupac’ın da sanat okulundan arkadaşı Jada Pinkett’i Kat Graham oynuyor. Suge Knight rolünde Dominic L. Santana var, Snoop Dogg’u Jarrett ELlis, Dr. Dre’yi ise Harold House Moore oynuyor. Bizce her şey çok heyecan verici filmle ilgili. 11 Kasım’da Amerika’da vizyon görecek. Biz de burada beklemedeyiz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.