Marvel Cinematic Universe, bu sonbahar aylarında on dördüncü filmini sokacak beyaz perdeye. O gelmeden önce, böyle başucu eseri niteliğinde listeleri hazır etmekte fayda var. Daha önce 34 maddede, Marvel Cinematic Universe’in izlenme sırasını şurada not etmiştik. MCU’nun filmlerinin sıralamasını da şurada bulabilirsiniz, onu da Civil War’ı yerleştirip güncelleyeceğiz yakın bir vakitte. O vakte kadar, buyurun efendim, MCU’nun filmlerinin Türkiye ve uluslararası gişeleriyle, en çok izlenenlerinin sıralaması. Bu arada, Türkiye rakamlarını pırlanta site BoxofficeTürkiye‘den aldık, onlar da şu kapıda, bir uğrayın bizce arada!

Buyurun!

 

The Incredible Hulk

01 The Incredible Hulk

Toplam Hasılat: 263 Milyon dolar

Türkiye Toplam Seyirci: 208.775

MCU’nun ikinci filmi. Aynı zamanda hem en az beğenilen, hem de en az hasılat elde eden filmi. Serinin üvey evladı. Başrolü seriden kavgayla ayrıldı, yan karakterlerine yıllarca itibar edilmedi, devam filmi gelmedi. Ama memleketimizde en az itibar edilen MCU filmi değil. O şeref…

Captain America: The First Avenger

Captain America The First Avenger

Toplam Hasılat: 370 Milyon Dolar

Türkiye Toplam Seyirci: 204.032

Captain America: The First Avenger’a ait. Ülkemize –muhtemelen propaganda gibi görülmesinden endişelenildiği için– İlk Yenilmez olarak yerelleştirildi. Pek tutmamış belli ki. Daha dünya da henüz Cap’in bir propaganda aracı olmadığına ikna olmamıştı, o yüzden genel gişesi de iyi değil.

Thor

04 Thor

Toplam Hasılat: 449 Milyon Dolar

Türkiye Toplam Seyirci: 319.460

Avengers posterinde neden Chris Hemsworth‘ün adı, Evans’ınki daha önemli bir karakter olmasına rağmen daha üstte yazar biliyor musunuz? İşte bu yüzden. Thor, 450 milyon dolar gibi, karakterin bilinirliği ve popülaritesi düşünülünce gayet saygın bir rakama ulaştıysa, Hemsworth’ün karizmasının da payı var!

Ant-Man

ant-man-movie-image-paul-rudd

Toplam Hasılat: 519 Milyon Dolar

Türkiye Toplam Seyirci: 427.204

Yabancı gişe rakamları, şaşırtıcı değil. Aynı zamanda Marvel’ın amiyane tabirle tükürse 500 milyon barajını aşacağının da belgesi. Ant-Man’i ne bilen, ne seven, ne de yollarını gözleyen vardı. Ama bizim memlekette bile yarım milyon seyirciye ulaşmış. Hiçbirimiz de MCU’ya dahil olmasından başka bir sebeple izlemedik filmi.

Iron Man

07 Iron Man

Toplam Hasılat: 585 Milyon Dolar

Türkiye Toplam Seyirci: 261.693

Her şeyi başlatan film. Bu 585 milyon dolar Marvel’a gelecek filmleri için gereken gücü verdi. Bizim ülkemizdeki 261 bin çok da iç açıcı değil bu arada. Yavaş yavaş ısındık MCU’ya, orası kesin.

Iron Man 2

02 Iron Man 2

Toplam Hasılat: 623 Milyon dolar

Türkiye Toplam Seyirci: 294.602

Iron Man 1 ve 2 arasındaki gişe farkı, ülkemizde de dünyaya paralel. Bunun sebebi muhtemelen, filmin biraz sıradan olmasıydı. Kimse çıkınca eşine dostuna övmedi -ki ilk Iron Man’in gişe yapmasının sebebi bu övüşlerdi aslında.

Thor: The World

03 Thor The Dark World

Toplam Hasılat: 644 Milyon Dolar

Türkiye Toplam Seyirci: 615.195

Yuh sen ne? Avengers’ın hemen ertesinde Thor ve Cap filmlerinin bir bonuslanmış olması makul, anlaşılır. Ama az sonra göreceğiz, Winter Soldier küçük bir zıplama yapmışken, Thor ülkemizde resmen kükremiş. Dünyada ise Winter Soldier’ın artışı daha fazla. Hemsworth’ü çok beğendi bizim ülke demek ki…

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.