Bitcoin’in ne olduğunu anlayabiliyor musunuz? Süper, biz de tam olarak anlayamıyoruz. Bitcoin bir noktada takım bilgisayarların kompleks matematiksel denklemleri doğrulaması sürecini içeren bir kriptokur, merkezi ve münferit finans sistemlerinden bağımsız ancak bu finans sistemlerinin kurlarıyla takas edilebiliyor ve bunun ötesinde neler olduğuna dair gerçekten bir fikrimiz yok. Ancak, dürüst olalım, pek çoğumuz düz paranın da nasıl çalıştığını bilmiyoruz. Bir kağıt var, bu kağıdı biri basıyor, biz o kağıdın değerli olduğuna mutabık olmuşuz bir zamanlar; bu böyle bir şekilde devam ediyor falan ama, nedendir, niyedir, bunlar çoğu zaman idrak etmediğimiz kompleks mevzular.

Dolayısıyla müsaadeniz varsa haberimizin daha insancıl taraflarına geçmek niyetindeyiz. Bitcoin’in an itibariyle değeri on dört bin Amerikan Dolarını aşkın vaziyette. Bu yükseliş sebebiyle de ciddi bir ilgi ve alaka görüyor insanlardan. Pek çok spekülatif yatırımcı inceden bu işe el atmaya başlıyor, bankalar alım yapıyor ve hatta devletler kendi kriptokurlarını üretmek için girişimde bulunuyorlar. Ancak şöyle bir sorun var: Bitcoin’le çok fazla şey alınmıyor.

Hakkında ne bizim, ne de Ruhi Çenet’in çok fazla şey bilmediği Deep Web‘de epey makbul bir kur olması haricinde, ana akım ticaret merkezlerinden çok azı Bitcoin kabul ediyor ve bugün, bu merkezlerden bir tanesi artık bu işten çekildiğini açıkladı: Steam. Tartışmasız bir şekilde PC oyunculuğunun merkez kalesi olan, dünyanın en büyük dijital oyun dağıtım platformu Steam’in üreticisi Valve, artık Bitcoin desteklemeyeceğini açıkladı. Sebep ise, aynı Bitcoin gibi, karmaşık.

bitcoin-2

Bitcoin’in el değiştirmesi esnasında yaşanan bir onaylanma süreci var. Bu süreç dolayısıyla da her Bitcoin alışverişinde mecburi bir işlem ücreti alınıyor. Valve’ın en büyük sıkıntısı bu ücret. Geçen yıldan beri, onaylanma aşamasının karmaşıklaşması ve genel olarak sıkışması sebebiyle ücretin %100 arttığını not ediyor Valve. Üstelik Bitcoin fiyatı da ciddi dalgalanmalar içerdiğinden ortaya bir müşteri memnuniyeti sıkıntısı da çıkıyor. Bir oyuncu, bir oyunu satın aldıktan sonra işlemi hızlıca tamamlamazsa Bitcoin fiyatı değişebiliyor, kafalar karışabiliyor. Tüm bunlardan dolayı Valve artık dükkanında Bitcoin kabul etmiyor.

Bu da Bitcoin için şüphesiz bir hasar. Tam da fiyatının yükselmeye başladığı şu günlerde gelmiş olması da enteresan elbette. Çünkü birkaç tane üst üste “BitCoin X fiyatı aştı, vay babam şu banka kriptokura giriyormuş” gibi haber görünce daha garanti hissediyor insan Bitcoin’in istikametini; ancak belli ki, daha gidilecek yol var.

O hâlde mikrofonu konuyu daha detaylı bilen varsa, ona bırakalım. Nedir BitCoin’in geleceği, nereye gider? Yazsanıza!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.