Herhalde dünyanın en tartışmasız bir şekilde sinir bozucu olan şeylerinden bir tanesi SMS aracılığıyla promosyon yapmak. Yani gerçekten, bir yandan ciddi bir mahremiyet ihlali -“Ben size telefonumu verdim mi?” sorusu genelde yanıtlanamıyor– bir yandan da sizi mesaj sesine karşı dev duyarsızlaştıran bir şey. Kaç kere “zaten promosyondur” diye anamdan gelen mesajları baştan umursamayıp sonradan zılgıt yediğimi ne siz sorun, ne ben söyleyeyim. Eminim sizin başınıza da gelmiştir.

İşte bu yüzden, arasında Türkiye’nin de olduğu pek çok devlet buna düzenlemeler getirme kararı aldı yıllar önce. Eğer istiyorsan, evet, elbette SMS olarak promosyon alabilirsin ve şirketler de sana bu şekilde ulaşabilirler. Ancak isteyip istememe kararı da tartışmasız bir şekilde tüketicide olmalıdır. Pek çok devlet bu duruşu aldı, uyguladı ve meseleler biraz da olsa normalleşti. Bizde ilerlemeler pek kayda değer değil, zira bizim “bana yanlış yapıldı, dava açayım” gibi bir tüketici refleksimiz yok. Amerika’da ise var. Warcraft bile olsa kimsenin gözünün yaşına bakmıyorlar.

Warcraft Fragman 20

Bu arada evet. Evet, yani, gerçekten evet. Bu oldu. Burada toplanma sebebimiz buydu, değil mi? Evet ya, hakikaten vuku buldu bu. Amerikan vatandaşı Charlie Fitzgerald III, Florida federal mahkemesine başvurup Warcraft ve dağıtımcısı Universal Pictures‘ı, yasaları delerek üçüncü bir SMS bazlı promosyon şirketi vasıtasıyla insanlara SMS spamlediğini iddia edip, dava açtı. Fitzgerald telefon numarasını Universal’e vermediğini, böyle bir şeye de onayını bağışlamadığını söylüyor.

Fitzgerald’ın talep ettiği tazminat beş yüz dolar. Ancak, dava kaybedilirse Universal bu mesajı haksız bir şekilde almış olan herkese beş yüz dolar ödeyecek. Eğer bu mesajların sehven değil, bilerek atıldığı ispatlanırsa da bu rakam bin beş yüz dolar seviyesine çıkacak. Bu mesajdan kişiye yollamış olsalar,  1.5 Milyon Dolar tazminat demek bu ki, muhakkak binden fazlasına da yollamışlardır. E be Universal be, anladık, Amerika gişesi güdük kaldı ama… Milleti SMS ile darlamak nedir, üç gün dört gece Alanya tatili satan ANKATUR musun sen?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.