Robin Williams’ın Türkiye’deki bir nesle olan etkisini hesaplarken ortaya rahatça koyduğumuz birkaç film var. Jumanji mesela. Mrs. Doubtfire. Patch Adams. Hook. Ölü Ozanlar Derneği. Belirli bir yaş aralığına tekabül eden insanların çocukluğunda Robin Williams’ın kocaman bir yeri vardı. Fakat dönüp bakınca fark ediyorum ki, o yere Aladdin‘i yerleştirmemiz gerekiyor. Çünkü evet, biz Aladdin’i dublajlı izledik ama şimdi izleyince çok bariz, Disney tüm Cin karakterini Robin Williams’ı düşünerek tasarlamış.

Gerçekten. Pek çok animasyon karakter, onu seslendirenin hareketleri referans alınarak çizilir. Bu Mark Hamill‘in Joker’i için de böyleydi, Benedict Cumberbatch‘in Smaug’u için de böyle. Ama çok belli, Robin Williams – Cin ilişkisinde başka bir şey var. Sesini duymasanız bile, hiperaktivitesinden taklitlerine ve asla durmayan beynine Cin baya baya Robin Williams. Onun mührüyle bağlı. Bu yüzden de başka bir aktör tarafından canlandırılacağını duymak insana garip geliyor.

Will Smith

Denilene göre, Big Fish’in yazarı John August tarafından yazılacak ve dünyanın en İngiliz yönetmeni Guy Ritchie tarafından yönetilecek yeni canlı Aladdin filmi cin rolü için Will Smith ile görüşüyor. Ritchie daha önceden başrol için tanınmadık Orta Doğu menşeli aktörler bulacaklarını açıkladığı için, Disney muhtemelen yıldız faktörünü oradan sağlamak istiyor. Deadline’ın haberine göre müzakereler henüz ilk temas aşamasında. O yüzden kesin bir şeymiş gibi görmemek lazım, ama masaya da oturulmuş vaziyette.

Çok samimi söylüyorum, dünyada hiçbir seslendirmenin devir teslim yaşamasına bu kadar yabancılamamıştım. Çocukluğumun Marty McFly‘ı Yekta Kopan’ı bile orijinal Michael J. Fox’ı duyduktan beş saniye sonra satmış; Kevin Conroy’dan sonra Batman sesi beğenebilmiş bir insanım. Ama burada sadece seslendirme yok işte. Rol komple Robin Williams’a ait ve dürüst olmak gerekirse kimse ikinci bir Robin Williams değil. O yüzden Will Smith‘i şu an hiç yakıştıramıyorum role… Ama yakıştıracağım bir aktör de yok işin açıkçası. O yüzden, bekleyelim, görelim! Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.