Xbox markası her sene olduğu gibi bu yıl da karşımıza E3 dönemlerini hatırlatan bir sunumla çıkageldi.

Playstation bundan birkaç hafta önce yaptığı State of Play sunumuyla ağzımızda kötü bir tat bırakmışken ve Geoff Keighley de cuma gecesi izlediğimiz Summer Game Fest ile adeta indie sunumu gibi bir şeyle karşımıza çıkmışken bozuk morallarimizle sırada olan Xbox sunumunun kurtarıcı olup olmayacağını sorguluyorduk. Neyse ki Microsoft en azından bizi biraz da olsa sevindiren bir sunum yaparak aklımızda güzel oyunlar bıraktı. Onlardan bazılarını gelin beraber bakalım.

1-DOOM: The Dark Ages

DOOM serisi 2016 yılında reboot edilerek karşımıza çıkmıştı ve o dönem de oldukça sükse yapmıştı. Aynı serinin devam oyunu olan DOOM Eternal da keza benzer bir başarı göstermişti eleştirel anlamda. Serinin yeni oyunu ise bizi geçmişe götürüp önüne geleni parçalayıp öldüren Doom Slayer isimli başrolümüzün nasıl bu kadar nefret dolu olduğunu anlatacak ve önümüzdeki yıl bizlerle olacak.

2-Starfield: Shattered Space

Her ne kadar kendisinden bekleneni tam olarak veremeyip biraz hayal kırıklığı olsa da Starfield geçtiğimiz yılın adından söz ettiren yapımlarındandı. Baldur’s Gate 3 karşısında pek bir varlık gösteremeyen oyun için bir ek paket geleceğini zaten biliyorduk. Xbox sunumu da bunun ne olduğunu görmemize vesile oldu. House Va’ruun’un gizli dünyasındaki Dazra şehrinde gerçekleşen olayları işleyecek ek pakette yeni mekanlar keşfecek, yeni silahlar kullanacak ve kozmik bir tehdidi araştıracaksınız. Yıl bitmeden oynayabileceksiniz.

3-South of Midnight

Geceden en beğendiğim oyun ise South of Midnight oldu. Ara sahnelerindeki stop-motionvari seçim direkt Spiderverse animasyonlarını akla getirirken oynanış da en çok Kena: Bridge of Spirits’i hatırlattı. Her ne kadar çok iyi duruyor diyemeyecek olsam da genel havasıyla ve gördüklerimde dün geceki sunumdan en çok bu oyunu deneyim etmek istiyorum. Önümüzdeki seneye kadar bunu yapamayacağım ama!

4-Metal Gear Solid Delta: Snake Eater

Metal Gear Solid serisinin en sevilen ve tüm zamanların en iyi oyunları listelerinin üst sıralarından da mutlaka kendisine yer bulan Metal Gear Solid 3: Snake Eater oyununun sadık bir remake’i olacak olan oyunumuz için ilk defa bir oynanış videosu gördük. Hiç de fena durmayan oyunda Naked Snake olarak zorlu bir göreve atılacağız. Henüz bir çıkış tarihi yok ortalıkta, bu sene gelmeyeceği kesin ama.

5-Age of Mythology: Retold

Yılların eskitemediği serilerden Age of Empires’ın çok sevilen spin-offlarından Age of Mythology için yepyeni bir oyun geliyor. Tarihten de bağımsız olarak tanrıların, canavarların ve insanların kapıştığı bir gerçekliğe bizi götürecek oyun klasik Age of Mythology oyununun en iyi yanlarıyla gerçek zamanlı strateji ve modern görselleri birleştirmeyi hedefliyor. Hem yeni hem de eski oyuncuları bir araya getirmeyi hedefleyen oyun 4 Eylül 2024’te çıkış yapacak.

6-Perfect Dark

Sunumun en büyük sürprizi denilebilecek bir oyun Perfect Dark. En son oyununu görmemizin üzerinden on dokuz sene geçmişken ve yapım aşamasında olan bu en güncel oyununun de hiç de iyi bir süreç geçirmediği defalarca kez dedikodularda karşımıza gelmişken bu tür bir oynanış videosu görmek mutlu etti. Eğlenceli duran ve gerek Watch Dogs gerek Cyberpunk ve tabii parkur kısımlarıyla da Mirror’s Edge oyunlarını anımsatan Perfect Dark için çıkış senesi bile verilmediğinden dolayı şimdilik varlığını unutmuş taklidi yapmak en iyisi olacaktır.

7-Gears of War: E-Day

Xbox sunumunu kapatan oyun tabii ki markayla özdeşleşmiş Gears of War serisinden başkası olamazdı! Hepimiz bir önceki oyunun bitişinden dolayı altıncı oyun gelecek diye beklerken yapımcı stüdyo bize prequel bir hikaye sunmayı seçmiş. Marcus Fenix ve Dominic Santiago karakterlerini Locust tehdidinin başlangıç zamanına götürecek oyunun duyuru fragmanı bundan yıllar önce ilk Gears of War oyununun fragmanında da kullanılan “Mad World” şarkısıyla hoş bir dokunuş yapmayı unutmamış.

Xbox sunumunda bizim en dikkatimizi çeken ve bahsetmeye değer gördüğümüz oyunlar bunlardı. En az bir bu kadar daha oyunun gösterildiği sunumdan sizin favorileriniz neler? Buraya girmesi gereken başka hangi oyun vardı? Gamepass’i zamanında üç yıllık aldıysanız bu yaptığınız en iyi yatırımlardan biri olmuyor mu yıllar geçtikçe? Zevklerinizi ve renklerinizi aşağıda bırakılan alanda karşılaştırabilirsiniz.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.