Endgame’i, Multiverse of Madness’ı ve No Way Home’u yapan Marvel, işi bir adım öteye götürebilir mi? Söylentilere göre Avengers 5’te 60 Marvel Cinematic Universe karakteri birden yer alabilir!

Başlıkta herhangi bir abartı var mı diye düşünüyorum ancak bulamıyorum. Günün sonunda diziler ve kitaplar gibi yan ürünleri saymazsak 33 filmden oluşan 16 senelik bir külliyattan bahsediyoruz. Avengers 5 çıkana kadar film sayısı 38’e yükselecek. Deadline’ın aldığı duyumlara göre Avengers 5’te 60’tan fazla MCU karakteri yer alabilirmiş ve bence tek bir sinematik evren içerisinde olmasına rağmen bu durum filmi gelmiş geçmiş en büyük crossover etkinliği haline getirir! Ufukta gözüken Fantastic Four ve Deadpool & Wolverine filmlerini hesaba katarsak zaten MCU ile sınırlı kalınmayacağı, Sony ve Fox evrenlerinin de işin içine karıştırılması yüksek bir ihtimal.

savaş
Bir önceki en büyük crossover buydu!

Önceki Avengers filmlerinin aksine ana bir ekip yerine ansambl kadronun eşit süreler alacağı söyleniyormuş filmde. Kadro da ne kadro; Mark Ruffalo’dan Benedict Cumberbatch’e, Simu Liu’dan Karen Gillen’a varan genişlikte bir karakter skalası olacağı söyleniyor. Şimdilik haberde Chris Evans ve Robert Downey Jr. gibi ağır topların adı anılmamış, fakat Marvel’ın onları geri döndürmek için uğraştığına dair söylentiler belirli aralıklarda kulağımıza geliyor zaten.

İşin ilginç kısmı bu “en büyük Marvel filmi geliyooor!” reklamının Avengers: Secret Wars için değil, eski ismi Avengers: The Kang Dynasty olan Avengers 5 için yapılıyor olması. Marvel’ın tüm karakterlerini buluşturan ve evrenleri yok eden Secret Wars çizgi romanından uyarlanacak olan namıdiğer Avengers 6’nın ne kadar devasa olacağını bugünden görebiliyoruz. Peki zaten cameo‘lara oldukça alışan ve MCU’nun kalabalığından yorulan kitleye yine “çok büyük şeyler olacak!” heyecanını yaratmaya gerek var mı? Kang aktörü Jonathan Majors’la yolların ayrılmasının ardından Multiverse Saga’nın esas kötüsünün kalmayışı ve Avengers 5’in isim değişikliğine gidecek olması filmi yıpratmış olmalı ki şimdiden bir hype yaratma çabasındalar.

avengers-5-secret-wars
Secret Wars için yapılan bir fan posteri – Çizer @Pvilly_Artist

Esasen Avengers 5 hakkında pek bir şey bilmiyoruz, yönetmeni bile belirsiz! Senaryoyu Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ın senaristi ve Loki dizisinin baş yazarı Michael Waldron yazıyor ancak yönetmenlik için ilk anlaşılan isim Destin Daniel Cretton masadan kalktı geçen sene. Shang-Chi’den bildiğimiz Cretton nötr olduğum bir isim de Waldron’dan önceki senarist çok fenaydı bence ya, az kalsın Ant-Man and the Wasp: Quantumania senaristi Jeff Loveness’a emanet ediyorlardı koskoca Avengers 5’i.

Yine aynı Deadline haberine göre yönetmen koltuğu için bir numaralı aday Deadpool & Wolverine yönetmeni Shawn Levy imiş. Marvel’ın Levy’e Mart ayında bir teklifte bulunduğu ama Deadpool & Wolverine’in yanı sıra hem yürütücü yapımcısı hem de yeni sezonunda 2 bölümünü yönetecek olduğu Stranger Things’ten ötürü teklifi reddettiği söyleniyor. Evet, Stranger Things! Shawn Levy abimiz geek kültürünü yalayıp yutmuş biri, sonuçta CV’sinde Night at the Museum, Stranger Things, Free Guy ve son olarak da Deadpool 3 yer alıyor.

shawn-levy-avengers-5-yonetmen
Shawn Levy

Avengers 5 ve 6, Marvel Cinematic Universe‘te kartları yeniden dağıtacağı için zaman çizgisiyle oynaşan ve Time Variance Authority’i içeren Loki ve Deadpool & Wolverine gibi işlerde yer alan isimleri birleştirmek mantıksız değil. Ancak malum, hiç biri prime Joss Whedon veya Russo Kardeşler kadar güven veremiyor şu anda. Hele Levy için Deadpool vizyona girmeden pek de net konuşmamak gerekiyor diye düşünüyorum.

Siz ne dersiniz geekler? Marvel’ın bizler hazır Deadpool 3’e heyecanlanmışken yaptığı bu nabız yoklamasını nasıl buldunuz? Avengers 5 ve Avengers: Secret Wars’tan beklentileriniz nelerdir? Yorumlarda hasbihâl edelim.

Author

Genellikle popüler kültür evrenlerinde yaşıyorum çünkü Thanos'un da dediği gibi "Reality is often disappointing."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.