Nintendo BEY diyeceksiniz.

E3 2017’nin büyük konferansları bittikten sonra, benim bir süredir şüphe ettiğim ve ondan daha da kısa bir süredir alenen iddia ettiğim üç durumu onaylamış olduk biraz.

  1. Artık konsol piyasasında tek bir aktör var. Nintendo.
  2. Artık inovasyon kovalayan tek bir büyük firma var. Nintendo.
  3. Artık oyunları heyecan veren tek bir büyük firma var. Nintendo.

Ulu Miyamoto ve askerleri bu sene de üzerimize yağan kötü kötü zırhlı adamlar, gururla duyurulan yeniden yapımlar ve ne hikmetse terafloplarla anlatılan konsollar arasında oyun firması olduğunu anımsayıp, oyun dediğin şeyin inovasyon ve ileriye gitmekle kökten bağlantılı olduğunu aklından çıkarmayıp, direkt oyuncuya yönelik hareket etme kararını alan tek ekip oldular. Diğer sitelerde zaten sonsuz sayılı Batı-menşeli AAA oyunların zırvalıklarını okursunuz. Gelin biz burada Nintendo’nun duyurduklarından konuşalım.

 

1. Switch’e Bir Ana Pokémon Oyunu Geliyor

Pokken Tournament 1
Görüntü Pokken Tournament’tan

Geçen sene hem Pokémon GO‘nun spastik başarısıyla, hem de Sun ve Moon‘un enteresan yaklaşımıyla silkelenip kendisine gelen Pokémon serisinin durmaya niyeti yok. Bir yandan filmi gelirken, bir yandan da daha önceden beyanı yapıldığı gibi ana konsollara bir Pokémon oyununun hazırlığı yapılıyordu. E3 2017, bunu onaylamamıza vesile oldu. Game Freak gerçekten de Switch için bir Pokémon oyunu yapacak. Bu da bizim esas seriye benzeyecek. Kötü haber? Çıkması en aşağı bir yılı bulacak.

 

2. Mario + Rabbids Hiç Sandığınız Gibi Değil

Turgut ve CS ile yaptığımız E3 yayınında da uzun uzadıya konuştuk; fakat yinelemekte fayda var. Rabbids ve Mario’yu bir araya getirmek bir ticari karar olarak çok doğru. Ve bir yandan, Mario’yu samimi bir kanaldan sevenleri ilk intibada üzdüğü de tartışmasız bir gerçek. Çünkü kağıt üzerinde Mario ve Rabbids kombinasyonu altı yaşın üzerindeki hiç kimseye hitap etmeyecek, anlamsız bir şey gibi duruyor. Hah. Öyle değil işte. Yayında üç kişi birden “E valla?” olduk. Mario’lu, Rabbids’li XCOM vari taktiksel RYO diyoruz. Varız.

3. Metroid, Hem De Maşallahlık Gibi Prime

Metroid Prime serisi, GameCube ve Wii üzerinden devam etmiş; oynayan ve dokunan herkesi bin kez ihyaya koşturmuş bir seriydi. Gerçekten, verdiği o dayanılmaz keşif soslu serüven hissini bugün milyar dolarlık projelerde kısmen alınca üzerine aşk mektupları falan yazıyoruz ama, Prime serisi bunu zaten katlayıp cebine koymuştu. Metroid Prime’ın ilk üç oyunu, benim hayatımda dokunduğum en odağı keskin oyunlardandılar, o yüzden de dördüncüsünün geleceğini duymak, ve bunun Switch’e geleceğini duymak yeterli ağlama sebebi. Evet oyunu Retro yapmıyor. Evet hiçbir şey bilmiyoruz. Ama Nintendo 10 yıldır koymadığı “4” rakamını oraya koyduysa, büyük düşünüyor demektir. Nintendo büyük düşünmeye başladıktan sonra da ufak yapmaz.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.