Bakın, yeni gelen teknolojier konusunda insan ırkı olarak –burada yazar şahıs gözetmeksizin konuşuyor– çok kalendersiniz, farkındayım. Ama ben, gerçekten çocukluğundan beri hayalini kurduğu ve gerçekleştiğine hâlâ şaşırdığı otobüslerin koltuklarının arkasında ekran olması teknolojisinde kalmış bir insan olarak, hayret etmeden duramıyorum. Gerçekten, her sabah haberleri karıştırırken yeni bir şeye hayret ediyormuşum gibi hissediyorum bazen.

Bu hissiyat, Consumer Electronics Show gibi büyük fuarlarda daha da katlanıyor. Orada firmalar birkaç sene sonra evlerimize makul fiyatlarda girecek teknolojilerini tanıtıp, insanın dudağını uçuklatıyorlar. LG OLED ekranlarıyla böyle yaptı mesela bu sene.  Son zamanlarda LCD’ye bir alternatif olarak büyüyen ve LG’nin de baya üzerine düştüğü OLED’ler, bu sene CES’te baya fırsat buldular kendilerine parlamak için.

LG Transparan Ekran

LG de sağ olsun, “alın lan, alın, teknoloji, biraz daha alın, al lan” diye üzerimize insafsızca OLED attı. Aralarında da yok yok. Bir tanesi örneğin transparan. “Ne işe yarıyor?” diye sormayın. Bence de hiçbir işe yaramıyor, yirmi evim olsa birine almam; ama birilerinin bir yerlerde transparan ekran gibi bir konsepti hayata geçirmiş olması beni mutlu ediyor. Onun haricinde OLED’in inceliğinden faydalanıp, sokabildikleri her şekle sokmuş; hatta enstalasyon yapmışlar yani. Bunları da ağırlıklı olarak dükkanlar kullanır diye düşünüyorlarmış. En azından gidip yerinde ziyaret eden Yahoo, LG’den böyle almış. Ben dükkan değilim, yine işime yaramıyor, ama tekrarlıyorum, bir yerlerde balina şeklinde ekranlar yapılabiliyor olması beni mutlu ediyor.

https://vine.co/v/ihhb7PuTPZZ

Yalnız esas bombamız bu değil. LG aynı fuar içerisinde yeni, kıvrılabilir 18 inçlik ekranını da tanıttı. Kıvrılabilir ekranlar yeni bir teknoloji değiller, ama her zaman çok küçük boyutta oluyorlardı. 18 inçlik bir tanesini gördüğümü hiç hatırlamıyorum. Takriben 45 cm’lik bir açılımdan bahsediyoruz. Al, kıvır, tekrar aç; bu esnada da hep bir video oynuyor olsun. Bakın, aynı şey burada da geçerli. Ben bunu ne yapayım, nereme sokayım hiçbir cevabım yok. Ama benden daha meziyetli insanlar bir şeyler yapacaklar illa ki. O yüzden, ergen lise öğrencisi gibi “bunlar gerçek hayatta ne işimize yarayacak?” demiyorum. Adamlar kıvrılabilir ekran yapmış ya, gazete gibi dolayıp dolayıp bazukana koy gezdir; ne bileyim, muhteşem değil mi?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.