Dawn of Justice… Dawn of Justice çok garip bir film. Vizyona girmeden önce garip bir filmdi. Hasılatı bir garip oldu. Vizyondan kalktığı günden beridir de git gide daha da garipleşiyor. Çünkü DCEU’nun o zaman kalkıştığı şeyin kalkışılmaması gereken bir şey olduğunu, filmi şişmanlaştıracağını, tatsızlaştıracağını o zaman 8 yaşındaki çocuk dahi biliyordu. Warner’ın bunu fark etmesi bir yıl aldı. O geçen bir yıl esnasında insanların DCEU’ya bakışı değişti. Warner’ın da DCEU’ya bakışı değişti.

Bakın, Warner ilk etapta Dawn of Justice’i komple bütün DCEU’nun sıçrama tahtası olarak kurguladı. Zack Snyder’ın ilk derdi Man of Steel 2 çekmekti. Warner ile birlikte bir mega-plan kurdular. Snyder tüm projelerde prodüktör olacak, ana hikayenin gidişatını kontrol edecekti. Bu mega-plan iyiydi. İyi olmayan şey, bunların hepsinin Dawn of Justice’in içine yumulmuş olmasıydı. Film iki dakikada bir rüya, vizyon, flashback, teaser, cameo gibi seanslarla kesiliyordu. Son yirmi – yirmi beş dakikası zaten hak getire olduğu için, elde kalan kısımlarda da Jesse Eisenberg asap bozucu olduğu için iyice izlenilmez oluyordu.

Şimdi de buradayız. Bir hayran Vero üzerinden Snyder’a soruyor, o sahne neydi? O Knightmare sahnesi ne anlatıyordu? Injustice’e gönderme ya da alternatif bir zaman dilimi miydi? Snyder şöyle diyor:

…ya da birisi kendine yakın birini kaybetmiş, malum bir Denklem’e aşırı müsait hâle gelmiş ve malum bir Yarasa’yı, henüz çok erken bir Bruce’un hiçbir şey bilmediği olayların suçlusu görüyor olabilir.”

Evet yani, Snyder diyor ki, Lois Lane’e bir şeyler olacak (“çünkü anahtar o!”). Evet. Lane ölecek. Sonra Anti-Life Equation devreye girecek, Superman Darkseid’ın kulu ve köpeği olacak. Batman’i de sorumlu tutacak. İşte kötü kötü şeyler. Vay be.

https://youtu.be/uczHhue4XQ8

Peki bunların Dawn of Justice’de yeri neydi? Niye illa oraya o Knightmare sekansını koymak zorunda hissetti yani Warner ya da Snyder kendisini? Ne fayda aldık biz bu sahneden?

Yani bu kadar katı bir planı neden kurdunuz? Bu kurduğunuz böylesi katı planı neden birinci dakikadan, filmi ağırlaştırma pahasına ipuçlarıyla duyurma ihtiyacı hissettiniz? Bu kurduğunuz katı plandan sonra niye vazgeçtiniz? Çok acayip gerçekten çok. Gerçekten diyorum, film durduğu yerde garipleşiyor ya…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.