Şimdi, lafı hiç gevelemeyeceğim. Son Trek filmlerinde Spock karakterini başarıyla canlandıran Zachary Quinto kardeşimiz çıkıp Entertainment Tonight Canada‘ya bir takım açıklamalarda bulundu. Quinto şöyle dedi.

İlk olarak, sanırım birden fazla senaryo var. Çünkü Quentin Tarantino kendi fikriyle çıkıp gelmeden önce yazılan bir senaryo var. O yüzden sanırım birden fazla film yapıyorlar. Ne olacağını bilmiyorum. Quentin başka bir film yapıyor. Biz de heyecanlı bir bekleyiş içerisindeyiz. Hepimiz Quentin ile bir Trek filminde birlikte çalışma fikrine dair heyecanlıyız, ama son filmi yazan Simon Pegg ve Doug Jung da ayrı bir senaryo yazıyor, ayrıca başka bir senaryo üzerinde çalışan bir başka yazar ekibi de var. Bilmiyorum. Ne olacağını bilmiyorum.”

Ya ne olacağı… Ne olacağını bilmiyorum ne demek?

quentin_tarantino_reference

Bakın, Star Trek öyle yan gelip gişe hasılatı toplama markası değildir. Star Trek insanlığın kurgusal hikayeler anlatmaya başladığı tarihten bu yana üretilmiş en kıymetli külliyatlardan biri. Popüler olursun olmazsın, paranı kazanırsın kazanmasın; mühim değil. Plasik set önünde 40 sene akılları zorlayan, beyin kaslarını koşturan hikayeler anlatıldı bu evrende. Kimsenin müthiş aksiyon, harika efektler, nefes kesen dublör şovları izlemeye niyeti yok.

Adında Star Trek yazan herhangi bir hikayeyi takip etmeye gelen insanlar, tutku ve akıldan başka hiçbir şey beklemiyorlar. Dolayısıyla Paramount’un koskoca Quentin Tarantino onlara bir Star Trek fikri ile gelmişken hâlâ film yazdırıyor olmasını ben anlamıyorum. Arkadaşlar bakın. Bu adam çağımızın en büyük sinemacılarından biri. Üstelik niş bir adam değil. Bu adam sana gelip “hocam senin markana dair bir fikir geldi aklıma” diyor, sen orada hâlâ Simon Pegg’e falan ne yazdırıyorsun anlamıyorum ki?

Hadi neyse, Simon Pegg’e yazdır. İnsanlık hâli, beşer şaşar, tatlar kaçar, yollar ayrılır. Yedek dursun. Fakat şu an Quinto’nun dedikleri ışığında üç Star Trek senaryosu yazılıyor farklı farklı. Biz bunu anlamadık. Yoksa Paramount hem Beyond‘a devam çekecek, hem de Tarantino’nun filmiyle asıl zaman çizgisine mi geri dönecek? Bu artık biraz açgözlülük, biraz Amazing Spider-Man’cilik değil mi? Star Trek böyle bir şey mi?

Neyse yani balatalar yandı geek. Senin görüşün ne? Sence nasıl gidişat?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.