10. Merhaba Diana Prince, Tanışalım Mı?

10

 

Diana’nın sivil kostümler içerisinde olması, ilk başta gizemli bir görevle erkeklerin dünyasına geleceğini gösteriyor. Muhtemelen Themyscira’dan “ya bir uzaylı inmiş Metropolis’e, bir bakıversene?” diye yollayacaklar kendisini. Bilgi toplamak adına da yolu bir noktada Bruce ile kesişecek ki; bence Themyscira’da Superman’i bir tehdit olarak göreceği için, ilk aşamada kavganın safları Batman & Wonder Woman vs. Superman olacakmış gibi geliyor bana. Ya da alternatif olarak, Wonder Woman ikisinin de farkında olmadığı bir tehditten haberdar olan kişi olarak da gelebilir.

 

11. Sualtı Denince Akla…

11

Bu sahnenin geçen filmdeki dünya değiştiriciyle alakalı olduğu ve Lex’in Kriptonit’i buradan ele geçirdiği ile ilgili çok şey söylendi. Bizce isabetli de çoğu. Yalnız şöyle bir durum var; Aquaman‘in de gözükeceği bir filmde, sualtı ile ilgili böyle bir konu mekanizması varsa, o illa ki bir yerden Atlantis’in kralına bağlanır. Bizce Luthor’un Kriptonit bulacağım diye okyanusta yaptığı abartılı çalışmalar Aquaman’i uyandıran şey olacak.

 

12. Batman’le Superman Var, At Var, Aquaman Var… OHA AT VAR!

12

Bütün gece kafamı patlattım, fragmanda niye atla bozkırda koşturan bir grup insan olabileceğine dair tek bir teorim dahi yok. Yani hakikaten yok.

 

13. O Gece Gotham Şehrinde Bir Komedyen Öldü…

13

Tanıdınız mı kendisini? Bruce’un babası Thomas Wayne’i, Watchmen ve Supernatural‘dan anımsayacağınız Jeffrey Dean Morgan oynuyor. Morgan bu rolü tamamen Snyder ile kankalığından da kabul etmiş olabilir, ama bize soracak olursanız, kendisi bir sahnede öldürmek için fazla büyük isimli bir aktör. Ya o elem geceye daha derin bir bakış atacağız, ya da ileride Morgan’ın ilk filmdeki Jor-El’e benzer bir rolü olacak.

 

14. Uçaklar, Bombalar, PATLAMA

15

Bu muhtemelen Batman ve Superman’in kavgası bitip, ikisi birlikte “abi bizim daha büyük bir derdimiz var galiba Diana öyle diyor” mutabakatına vardıktan sonra gerçekleşecek bir sahne. Bu patlamalar her neyse, iki süper kahraman tepişti diye olmadıkları; bir de Gotham’da geçtikleri çok aşikar. Bu tehdidin ne olduğu konusunda ise ancak teori yürütebiliyoruz şu aşamada. Luthor açıktan vurabilir, Metallo gibi bir şeyler olabilir… bu arada Brainiac ile işbirliği içerisinde falan dahi çıkabilir yani Luthor. Her şey mümkün.

 

15. Batman Yapma… Batman Yapma… N’aptın Batman? Batman N’aptın?

16

Yukarıda kırmızı çizgilerden söz ettik. Benim için bir karakterin Batman olmaktan çıkmayıp, “Yarasa kostümlü bir herif “olmamaya devam etmesi için iki ön koşul var. Birincisi, hazırlıklı olması. Komikliğini yapıyoruz, biliyorum, ama Batman’i en iyi anlayan hikayelerden birinin Tower of Babel olduğunu ben cidden düşünüyorum. Batman her şeye, her ihtimale karşı hazırlıklı olma konusunda hastalıklı olmalı; neredeyse paranoyaklık seviyesinde hatta. Her durum için bir A, B, C ve D planları olmalı, olmadığında genel destek planlarına da sahip olmalı.

İkinci kırmızı çizgim ise öldürmemesi. Bu konuda çok netim. Batman’in bütün prensibinin, “hiç bir çocuk bir Bruce Wayne daha olmasın” olduğuna inanıyorum. Bu noktada da, bazen öldürmek çok daha kolay ve çok daha anlamlı olmasına rağmen, bu prensipten asla geri adım atmaması, asla ilkesini bozmaması, kıyametin karşısında dahi taviz vermemesi adama hayran olmamın en önemli sebeplerinden bir tanesi.

Ama burada çok net bir şekilde belli ki Superman’e tapınma üzerine oluşmuş manyak bir örgütün mensubunu, boynunu kırarak öldürüyor. Bu gördüklerimiz insan değil, android olabilirler. Bunun başka bir izahı olabilir. Bunların hepsine açığım. Yalnız tekrar yineliyorum, eğer bu filmde Batman öldürüyorsa, benim için filme dair en az bir 3 puan da yok.

 

16. Luthor Baskını

17

Bunun altında yine o Superman tarikatı olabilir. Hatta, yukarıda bahsettiğimiz Luthor ve Superman muhabbeti bunun ışığında olabilir. Bu karelere baktıkça, o Superman tarikatını Luthor’un millete Superman’i kötü göstermek için uydurmuş olabileceği ihtimali daha da ciddi netleşiyor gözümde. Bilmiyorum, göreceğiz.

 

17. Merhaba Kriptonit

18

 

İşte kriptonit. Cümleten hayırlı olsun. Evrene hiç girmese daha iyiydi, bir kere girmiş bulundu. İnşallah sınırlı sayıdadır da, ileride DC sinematik evreninin Superman’le ilgili deus ex machina’sı olmaz.

 

18. Bu Fotoğrafa Kurban Olurum Ben…

19

Zack Snyder’ın hikaye anlatıcısı olarak kıymetinin hâlâ bir sigara paketi kıvamında olduğuna yürekten inanıyorum. İşte o yüzden, böyle karelere bakınca, “ulan görüntü yönetmeni olup; hikaye anlatım yönü kuvvetli ama görsel olarak zayıf Joss Whedon gibi bir yönetmenle güçlerini birleştirse geekgazm yaşarız be” demeden edemiyorum. Çünkü yani, ya hergele, sen Batman tarihinin en ikonik görsellerinden birini alıp filme böyle kazandırmışsın, şunun yanına iki hikaye kurgusu, iki adam gibi senaryo montajlama bilgisi eklesen neler yapacaksın ya…

Bu arada bağlantıyı çözememiş olan varsa, şöyle ekleyelim:

The-Dark-Knight-Returns-Comic

 

 

19. Kırmızı Pelerinliler…

20

 

Sahne, zaten çoğunuz çıkartmışlardır, Amerikan bağımsızlık savaşından “Kırmızı Urbalılar geliyor!” lafına gönderme. Bunu geçiyorum. Bu son maddeyi sadece şunu söylemek için ekledim: Yani Eisenberg, hiç olmamışsın be!

 

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.