PHASE 2

Item 47

Item 47

Avengers’ın hemen sonrasında geçen bir kısa film. Ana hikayeye hiçbir katkısı yok; ama Battle of New York’un bireysel etkilerinden birini anlatıyor.

 

Iron Man 3

iron-man-3-tony-stark-robert-downey-jr

Aslında aynı şeyi Iron Man 3 için de söylemek mümkün. Ana hikayeye katkı yok, Battle of New York’un bireysel etkilerinden birini anlatıyor. Tabii buradaki birey Item 47’ın aksine alakasız bir çift değil de, Tony Stark olunca 2 saatlik film olarak seyrediyoruz.

 

All Hail the King

All Hail the King

Iron Man 3’ün “ana kötüsü” Ben Kingsley‘ye ne olduğunu merak edenler için, cevap bu kısa filmde. Söylemek gerek, All Hail the King aynı zamanda Marvel filmlerinde çoğunuzun bilmediği çok önemli bir detayı da resmi olarak külliyata ekliyor. Biz söylemeyelim, spoiler olmasın. Ama Iron Man 3 sonrasında mutlaka izlemeniz gerek!

 

Agents of SHIELD, 1. Sezon 1-7

marvels-agents-of-shield

Iron Man 3 sonrası, SHIELD başlıyor. Adamın suratı her yerde olduğu için spoiler gözetmeden söylüyorum, Coulson meğersem hayattaymış! Ama işte “nasıl?”, “niye?” gibi sorular, dizide cevaplanıyor. İlk yedi bölüm düzenli gidin, sonra kısa bir ara verin…

 

Thor: The Dark World

Thor 2

Yedinci bölümden sonra Thor: The Dark World var. Yeni bir Infinity Gem ekleniyor, bir de Collector’ı görüyoruz. Bu bölümün Londra’da yarattığı yıkımı temizlemek ise kime düşüyor? Tabii ki SHIELD’a.

 

Agents of SHIELD, 1. Sezon 8-16

Agents of SHIELD S01E16

Agents of SHIELD’ın 1. sezon, 8. bölümü çok kısa bir yerden Thor’a bağlanıyor. Daha doğrusu Agents of SHIELD S01E08, hemen Thor: The Dark World’ün akabinde geçiyor. Yalnız çok ahım şahım bir bağlantı beklemeyin. Esas dananın kuyruğu, 16. bölümle birlikte kopuyor. Tam o an diziyi bırakıp Winter Soldier’ı açmazsanız, büyük pişman olursunuz. 

 

Captain America: The Winter Soldier

10 Winter Soldier

Agents of SHIELD’ın on altı bölüm getirdiği yerden bayrağı Winter Soldier devralıyor, ve MCU’nun en büyük dizi-TV bağlantısını yaşatıyor. SHIELD konuyu Winter Soldier’a getirirken, Winter Soldier da SHIELD’ı sonsuza kadar değiştiriyor.

 

Agents of SHIELD, 1. Sezon 16-22

Agents of SHIELD S01E19 3

Sonrasında sezon finaline kadar Agents of SHIELD, Winter Soldier’da yaşananların sonuçlarıyla ilgileniyor. Şu son üç madde, çok kritik. Beraber izlenmeleri, hem dizinin, hem de filmin kalitesini dev arttırıyor.

 

Guardians of the Galaxy

XXX GUARDIANS-GALAXY-MOV-JY-0704.JPG A ENT

Guardians’ın kronolojik olarak yeri burası; ama hikayesel olarak hiçbir alakası yok. Zaten uzayda geçiyor, tanıdık bir karakter olarak bir tek Collector var. Ama bir Infinity Gem çıkardığı için, siz yine de sırasından şaşmayın.

 

Agents of SHIELD, 2. Sezon 1-10

Agents of SHIELD S02E05 Mockingbird

Agents of SHIELD’ın ilk 10 bölümü, bir nevi kendi içerisinde bir sezon aslında. Hikayesel olarak Winter Soldier’ın dökümleriyle uğraşmaya devam eden dizi, bu 10 bölümde çok inceden inceden Inhumans mevzusuna giriş yapmaya başlıyor. Kronolojik olarak tam oturmasa da, biz yarım sezon finali olan 10. bölümden sonra bir ara vermeyi tavsiye ediyoruz.

 

Daredevil

MARVEL'S DAREDEVIL

O araya da Daredevil çok güzel gidiyor. Matt Murdock’un maceraları, kesinlikle Avengers’dan sonra, Ultron’dan önce geçiyor; ama SHIELD ile net bağlantılı değil Absorbing Man referansı haricinde. Agents of SHIELD de zaten arada Agent Carter yayınlanacağı için iki sezondur 10 ve 12 bölümlük ikişer blok olarak tasarlanıyor; yani zaten 10 ve 11. bölümler arasında bir aylık ara vermiş olduğunuzu düşünüyor dizi. Daredevil’ın da yeri yurdu biraz karışık olduğu için, biz kendisini buraya atalım dedik.

 

Agents of SHIELD, 2. Sezon 11-19

Agents of SHIELD S02E15 - Skye

Daredevil’ı bitirdikten sonra, Agents of SHIELD sezon 2.5’i izleyebilirsiniz. Bu sezonun tüm olayı, baştan aşağıya Inhumans meselesi. Yalnız 19. bölüm civarlarında, durmak isteyeceksiniz, zira 19. bölümün bittiği yerde, şu küçük film başlıyor:

 

Avengers: Age of Ultron

06 Ultron Kimdir Not

Ultron tam olarak Agents of SHIELD’ın 19. ve 20. bölümleri arasında geçiyor. Sokovia olayları da bu filmde yaşandığından, kritik bir dönemeç. Aynı zamanda Avengers kadrosu da yeniden yapılanıyor.

 

Agents of SHIELD, 2. Sezon 20-22

Agents of SHIELD S02E20 Jiaying

SHIELD’ın son üç bölümü, Inhumans meselesine bir son nokta koyuyor, SHIELD kurumunu sabitliyor, ve 2. sezonunu zarafetle bitiriyor.

 

Ant-Man

Ant-Man

Ant-Man spesifik olarak bir yere yerleşmiş değil. Ama Ultron’dan sonra izlemezseniz, bazı referansları saçma bulacaksınız. Ayrıca filmin sonu, Civil War‘dan bir sahneyle bitiyor. O yüzden bir nevi, Ultron’un küçük kardeşi olarak görebilirsiniz kendisini.

1 2 3
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.