Müzikseverlerin konserlerde kameralı telefonlarına sarılıyor olması çok uzun zamandır müzik dünyasında bir problem. Üstelik de tek katmanlı değil, tek taraflı değil. Müzisyenler nefret ediyor, zira bakıp feyz alacakları ilhamlanmış suretler göreceklerine telefon kıçı görüyorlar devamlı kafalarını kaldırdıklarında. Plak şirketleri nefret ediyor, çünkü o konserin DVD’leri satılacak neticesinde, o şarkılardan iTunes’da parça başına para çekilecek. İzleyicilerin bir kısmı da nefret ediyor, zira herkes kanat mesafesi ölçüsünde kapatmaya başladı sahneleri artık, kollar havada, telefonlar fezada. Sahneyi 3 metre aşağısında görmek zor.

Bu konuya uzun zamandır çare getirilmeye çalışılınıyordu, ancak efektif bir şey bulunduğunu söylemek de mümkün değildi. Sonuçta ÖSYM değil bu, kapıda telefon toplayamıyorsunuz. Şu ana kadar uygulanan en ciddi yöntem, müzisyenlerin konserlerde baya Mahmut Hoca gibi “Telefonla kayıt alıyormuşsunuz, aldırtmam” ikazı çekmesiydi; Jack White böyle yapıyordu mesela uzun süre. En sonunda bu çileye teknoloji tarafından destek geldi.

concert_phones

Apple, kendi cihazlarının konser alanlarında kamerasının devre dışı kalmasına olanak verecek bir sistemin patentini aldı. Patente göre belirli alanların içerisine kızılötesi ışınlar veren bir sistem döşenecek. O sistemin içerisinde kalan iOS cihazlarına kamerayı kilitleme komutu gelecek. Çekmeye çalışan insanlara basitçe “Kayıt alma devre dışı” mesajı verilecek. Henüz uygulamaya geçmiş bir durum değil, ancak bir sonraki iOS sürümünde yazılım olarak eklenmesi bekleniyor.

Bunun tek uygulama alanı elbette konser alanları değil. Apple bunu yaygınlaştırıp gidip sinema salonlarıyla da anlaşabilir, üniversitelerle de, müzelerle de. Kayıt alınmasının yasaklanmasının insaniyet namına gerekli olduğu pek çok alternatif geliyor aklıma; her birini de kurtaracak bir sistem bu. Apple bu patenti alıp yaygın kullanımını sağlarsa, illa ki fikri Android ve Windows Phone platformları da el mecbur ödünç alacaklardır. Bana pek hayırlı bir fikir gibi geldi bu, bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.