Bu çok uzun zamandır bir şehir efsanesiydi.

iPhone sahipleri, yeni modellerin çıkışı günlerini büyük bir ürperti ve korkuyla bekliyorlardı uzun süredir. Çünkü yeni modellerin çıkışı, iki üç aşağıdaki kuzenlerinin ölümcül bir biçimde yavaşlatılamasına önayak oluyordu. Apple her yıl bir sonraki iPhone’un yanında bir sonraki iOS’u çıkartıyor, bu iOS da selef telefonları neredeyse felç ediyordu. Yıllar boyunca bu durum konuşuldu, kullanıcılar arasında yayıldı; Apple ise hep itiraf etmekten imtina etti.

Bugüne kadar. Geçtiğimiz günlerde Apple, her yeni model çıktığında “iphone slow” gibi Google aramalarının zirve yapması gibi bir takım verilerin günışığına çıkmasının ardından “Evet” dedi, “eski modelleri yavaşlatıyoruz“. Buna sebep olarak telefonların zaman içerisinde aşınan bataryaları gösterildi. Apple’ın mantığına göre telefonların bu eskiyen bataryalardan negatif etkilenip, beklenmedik bir şekilde kendi kendilerini kapatmalarını engellemenin yolu cihazı yazılımsal olarak “bazı noktalarda” yavaşlatmaktı.

iPhone Slow

Halbuki, sadece bir iki ay öncesine kadar tam olarak da bu şikayetle Apple’ın resmi müşteri destek hattını aramış olsaydınız; karşınıza çıkan yetkili size ısrarla böyle bir şeyin olmadığını savunacak; bu şikayetle bir yetkili servise başvursaydınız ise bunun Apple kaynaklı olmadığı size ibraz edilecek ve opsiyonlarınız yeni bir telefon almak, telefonu sıfırlamak ya da ücretli batarya değiştirmek olarak sunulacaktı. Yani Apple birkaç senedir sistematik olarak yaptığı bir şeyi, aynı zamanda birkaç senedir de sistematik olarak inkar ediyordu.

Bu elbette ki çok nahoş bir durum. Bu nahoş duruma da hukuki olarak tepki verildi. Los Angeles’ta ikamet eden Stefan Bogdanovich ve Dakota Speas; tüm Amerikalı iPhone sahipleri adına bir dava açtılar. Apple’ın böylesi bir yavaşlatma konusunda baştan açık davranmadığını ve bu sebeple de tüketicileri kandırdığını iddia eden dava eğer “class-action” olarak kabul görürse, yani ABD yargısı davanın tarafı olarak tüm iPhone müşterilerini alırsa çıkacak karar sonucunda Apple herkese tazminat ödemek zorunda bırakılabilir.

O dakikaya kadar, şöyle bir gerçek var: Her ne kadar herhangi bir cihazı yazılımı güncel olmadan kullanmak güvenlik açığı oluştursa da, bu mesele netleşene kadar iPhone 6, iPhone 6S ve iPhone SE sahipleri için yazılımlarını iOS 11’e yükseltmemek iyi bir fikir gibi gözüküyor.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.