Övünmek gibi olmasın, ama tahminler konusunda göğsümüzü kabartan bir geçmişimiz var. Gerçekten. Kasım ayından Oscar yarışına girmiş olanların tablosunu çizip, Altın Küre ve SAG adaylarını büyük ölçüde tahmin etmek mi dersiniz; Inhumans’ın yükselişini ve Thor 3’ün detaylarını aylar öncesinden görmek mi, yoksa How I Met’in finalini önceden tespit etmek mi fark etmez, genel olarak eğitimli işkembeden sallamalar konusunda iyiyiz. Bildiğimizi duyduklarımızla birleştirip, teorileri gazlamayı pek bir seviyoruz. Müsaadeniz varsa, şimdi de öyle yapacağız.

Geçen gün yayınlanan Agent Carter galasında, ana mesele -eğer izlemediyseniz ufak bir spoiler var burada- Howard Stark’ın tasarımı olan Molecular Nitramine adlı bir kimyasal formülün çalınmasıydı. Bunu çalan her kimse silahlaştırmış ve bir bombaya çevirmişti. Stark Carter’dan bunun peşine düşmesini istemiş, Carter’ın yolu da Marvel evreninde Sovyetlerin SHIELD’ı olarak bilinen Leviathan’la kesişmişti. Bölümü izleyenler hatırlar, Nitramine’in bomba olmuş hâli şu şekilde çıktı karşımıza:

Agent Carter S01E01 Nitrame

Ortaya çok şekilli kareler çıkartmasının yanı sıra, bu formülü taşıyan bombanın rengi bize bir şeyler çağrıştırdı açıkçası. Belki altından bir şey çıkmaz, biz yanılırız. Ama Marvel’ın elindeki kahramanları, ufaktan ufaktan dizilerine atma arzusunu SHIELD’dan biliyoruz. Agent Carter’ın tamamen süper dünyadan kopuk olmayacağı da daha önce söylendi zaten. Marvel evrenine yaptığı göndermeler de malum. O hâlde düşündük, neden Kevin Feige ve Jeph Loeb bu diziyi Marvel’ın Altın Çağ kahramanlarını da göstermek için kullanacağı bir platform olmasın? Spitfire, Union Jack, Blonde Phantom, Whizzer, Angel… ya da mesela, The Human Torch?

Bilmeyenler için çıkan kısmın bir özeti: Human Torch her zaman Johnny Storm’a verilen bir ad değildi. Stan Lee 1961’de ismi yeni yarattığı süper kahraman ailesinde kullanmaya karar verene kadar Human Torch Marvel evreninde Jim Hammond adlı bir android’i temsil ediyordu. Phinaes T. Horton tarafından yaratılan ve kendiliğinden alev alabilen bu android uzun süre suçla savaşmış, hatta İkinci Dünya Savaşı’nda All-Winners Squad içinde de mücadele vermişti. Kendisi aynı zamanda Marvel’ın ilk süper kahramanı. 

Ve işte size ilginç detay: The Human Torch ilk sayısında kötü bir karakterdi. Yani, tam olarak kötü denemez tabii ki, henüz doğru ve yanlış algısı yoktu pek ve hareketlerinin tam olarak kontrolünde değildi. Ama ilk yaptığı şey, Manhattan’ı ateşe vermek oldu Hammond’ın. Üstüne üstlük, Marvel daha önce Human Torch’a da şöyle bir göndermede bulundu Captain America’nın birinci filminde. Oradaki Stark Expo sırasında gözüken ufak bir detay vardı…

pUYnj

Bu Molecular Nitramene teknolojisi bir şekilde bu “Synthetic Man”‘e ulaşabilir mi? Şu anda formül Leviathan’ın elinde alev alan bir android yaratmak için kullanılabilinir mi mesela? Agent Carter’ın ilk büyük düşmanı Human Torch olabilir mi? Bizim aklımıza yatıyor. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.