Bugün Aziz Patrick Günü! Bizimle bir alakası var mı? Zerre yok. Ülkemizde hiç İrlandalı yaşamadı, muhtemelen bu saatten sonra da pek yaşamayacak. Fakat gelin görün ki o kadar dizi, film ve bilimum mecrada St. Patrick’s Day geyiklerine maruz kaldık ki; içten içe seviyoruz İrlandalı’ları. Aksanları tatlı, tavırları eğlenceli, hâlleri ayrı bir şekil… E dedik madem öyle, gelin kurgusal İrlandalı’ları analım beraber. Ne dersiniz? Buyurun, geçelim listemize!

 

Mickey O’Neil

Brad Pitt Snatch

Nereden?: Snatch
Nedir Olayı?: Snatch’in en güzel kısmıydı da kendisi, ondan buraya koyduk. Açık konuşayım, bir kere zaten kimse Brad Pitt’ten böyle bir İrlanda aksanı beklemediği için yarışa 1-0 önde başlamıştı. Bunun üzerine yattı mı? Katiyen. Filmin en güzel anı açık ara arkada Massive Attack – Angel çalarken Mickey’nin yaptıklarıydı.

 

MacManus Kardeşler

Norman Reedus Sean Flannery Boondock Saints

Nereden?: The Boondock Saints
Nedir Olayı?: Birbirlerine hiç benzemiyorlar, oynayan aktörlerin ikisi de Amerikalı olduğu için aksanlar çok gelip gidiyor ve evet, belki de bu ikilinin yerine In Bruges’ün karakterlerini almak daha doğru olabilirdi. Ama ne yapalım, yan yana sigara yakışlarına bile hastayız MacManus biraderlerin.

 

Cassidy

Cassidy Preacher

Nereden?: Preacher
Nedir Olayı?: Preacher’ın geniş külliyatı boyunca Cassidy’ye önce hayran oluyor, sonra kıl kapıyor, sonra da alenen nefret etme noktasına geliyorsunuz. Pek çok noktada aynen Jesse de bunları yaşıyor. Ama en sonunda kitabı kapattığınızda bir şeyi fark ediyorsunuz: Serinin belki de en unutulmaz karakteri o. Sevaplarıyla, günahlarıyla.

 

Banshee

Banshee X-Men
Nereden?: X-Men
Nedir Olayı?: Kendisi X-Men: First Class alenen Amerikalı olarak resmedildi –ki, kadroda halihazırda hiçbiri kendi milletinden birini oynamayan bir İskoç, bir İrlandalı, bir Avustralyalı, bir İngiliz varken neden şu role bir İrlandalı genç bulamadılar kimse anlatamaz bana– ama Banshee has be has İrlandalıdır. Hatta Marvel 1602’nin Daredevil’ını saymazsak, bildiğim tek ana akım İrlandalı Marvel karakteri.

 

Margaret Thompson

KElly MacDonald Boardwalk Empire

Nereden?: Boardwalk Empire
Nedir Olayı?: İrlandalı karakterlerin başka milletlerden birileri tarafından oynanmasına karşıyız, tek bir istisnayla: Eğer o başka millet İrlanda’ya göbekten bağlı İskoç’lar olmayacaksa. Kelly MacDonald’ın karakteri Margaret dizinin tartışmasız merkezinde bir karakterdi. Hazır lafı gelmişken söyleyelim, buraya şimdilerde Daredevil olarak karşımıza çıkacak Charlie Cox’un Owen’ını koymayı da baya düşündük.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Yorum

  1. alp demirkabız Cevap ver

    eneee ben de bu daredevili nerden tanıyom diyodum. ayrıca margareti niye koydunuz yav skyler white gibi bişey o

  2. 90’ların sonu, 2000’lerin başı döneminin en iyi dizilerinden biri olan Oz’dan O’Reily kardeşleri nasıl unutursunuz? Özellikle Ryan O’Reily kalbimde ayrı bir tahta sahip..

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.