Guillermo del Toro‘nun en son Oscar Ödülleri töreninden muzaffer ayrılmasının ardından yaptığı konuşmayı sizlerle paylaşmıştık, anımsarsınız. Duygusal ve yüreklendirici bir konuşmaydı Meksikalı yönetmenin yaptığı. Duygulandık ve yüreklendik. Anımsarsınız, “bu bir kapı” demişti del Toro ve tüm gençlere seslenmişti: “Basın tekmeyi ve kapıyı açıp içeri girin“. Şimdi kendisi tekmeyi basacağınız yeri de gösteriyor, yeni Shape of Water‘ların, yeni Pan’s Labyrinth‘lerin önünü iyice açıyor.

Del Toro’nun son filmini dağıtan Fox Searchlight, geçtiğimiz günlerde tonton sinemacı ile yeni bir projeye imza atacaklarını duyurdu. Öncelikle Del Toro, öngörülebilir bir gelecekte filmlerini Searchlight markası altından dağıtacak. Bu makul bir durum. Sonuçta Ronaldo Şampiyonlar Ligi Finali’nde 2 gol atıp kupayı getirse, seneye Real üç senelik bir sözleşme daha yapar. Ancak belli ki Shape of Water‘ın ödül başarısı, stüdyoyu sadece Del Toro’ya değil; komple janra sinemasına da ikna etmiş, geekliğe ikna etmiş!

Guillermo Del Toro 1

Fox Searchlight, henüz adı açıklanmayan bir alt-marka yaratacak. Bu alt-marka sadece ve sadece janra filmleri üretecek: Yani korku, yani gerilim, yani fantastik, yani bilim-kurgu… Düz “drama” ya da düz “komedi” olmayan, geleneksel hikayeciliğin dış kulvarından yürüyen, bizi biz yapan, bizi ihya eden o öykülerin hepsi bu alt-markadan anlatılacak. Projelerin bazıları direkt olarak del Toro tarafından denetlenecek, şekillendirilecek ya da en kötü ihtimalle güzel abimizin bir görüşü alınacak! İlk film de hazır: Scott Cooper imzalı Antlers!

Bu niye önemli? Çünkü ben 10 yıldır profesyonel olarak hobi yayıncılığı yapıyorum. Şu 10 yılda en az 10 tane “iptal olan Guillermo del Toro projesi” haberi yazmışımdır. Bir ara video oyunlarına bahtsızlığından bıkıp komple küsmüştü. Şimdi Oscar’lı, kaşesi var, billuru ağır; ve aldı bir daha kimse elinde fantastik film senaryosu kenarda boynu bükük kalmasın diye Fox ile böyle bir şeye imza attılar. Yahu bu ne kadar müthiş bir şeydir ya. Del Toro’nun fahri lideri olduğu bir geek filmler kumpanyası yapılıyor arkadaşlar, ne kadar güzel şeyler çıkacak oradan düşünsenize!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.