Oyun endüstrisi olarak karakterlerimizi ırk, dil ve din olarak şekillendirmeyi öğrendik. Arap, Fransız, Japon, Meksikalı, Rus ana karakterlerimiz var. Bunların hepsine Amerikan aksanı koyma safhamızı da atlattık. Yalnız yıkamadığımız tek bir tabu var: Oyunlarımız hâlâ ağırlıklı olarak Amerikan veya Japon firmalardan çıkıyor. Ya da en azından öyle gözüküyor. Bu listeyi hazırlarken fark ettik ki lanet olsun Amerikan ve Japon oyunlarına, onlar kim ki? Maşallah dünyanın geri kalanı hiç boş durmamış!

6. Rayman

RaymanLegends

Ülke: Fransa

Michel Ancel’in beyninden kopup gelmiş uzuvsuz kahramanımız Rayman, şu sıralar Ubisoft’un Montpellier stüdyosunda geliştiriliyor. Ubisoft’un pek çok oyununda olduğu gibi başka firmaların da elini attığı Rayman’in evi daima Fransa oldu. Pek de Fransız bir tipi yok aslında, değil mi?

 

5. Fable

221544-fable_ii

Ülke: İngiltere

Rayman nasıl Ancel’in beyin çocuğuysa, Fable’da aynı şekilde Peter Molyneux’ye ait. Molyneux de, gayet Fransız duran soyismine rağmen sapına kadar İngiliz. Rayman’in aksine Fable anavatanını bas bas bağırıyor; hatta İngiliz kültürünü en net işleyen oyunlardan biri olduğunu söylemek hiç de abes olmaz.

4. The Witcher

The-Witcher-Game-Pc-Games-Game-Video-Game-Computer-Game-07-720x1280

Ülke: Polonya

The Witcher da Fable’la aynı özelliği paylaşıyor: anavatanının kültürünü derinlemesine atmosferine yansıtıyor. Zaten Polonyalı bir yazarın romanından uyarlanmış, Polonya’da yapılmış bir oyun. Bu yüzden çok net, bariz bir Polonya estetiği mevcut oyunda. Bu tip oyunları seviyoruz. Daha doğrusu, bir ülkenin en büyük kültürel ihracatlarından biri bir oyun olduğunda çok seviniyoruz.

3. Minecraft

Minecraft-Desktop-720x1280

Ülke: İsveç

Minecraft buraya biraz hile hurdayla girdi, zira tam olarak bir “seri” olduğunu söyleyemeyiz. Minecraft’ın binbir türlü farklı portu var ve bunların PC sürümüyle bazen ciddi farkları bulunmakta. Ama seri denir mi? Orasından emin değiliz. Emin olduğumuz tek şey, bugün gelmiş geçmiş en çok satan oyunlar listesini açtığımızda, kendisinin Amerikan-Japon dominasyonunu yıkan nadir oyunlardan biri olduğu. Bu yüzden de biraz iltiması hak ediyor diye düşünüyoruz.

2. Mass Effect

masseffect_main

Ülke: Kanada

Dışarıdan bakıldığında başka bir “Amerikalılar uzayda” hikâyesi anlatan Mass Effect, aslında, evet, Kanada yapımı. Zaten Kanada o kadar büyük bir aktör ki oyunların yaratım tarafında, eğer kendimizi tutmasaydık bütün listeyi Kanada’dan yapabilirdik. Onun yerine, temsili olarak BioWare’in mükemmel RYO üçlemesini koymak istedik. Kanada’nın soğuğu etkilemiş midir sizce Mass Effect’i? Ne dersiniz?

1. Grand Theft Auto

GTA.

Ülke: İskoçya

Yaa… Amerika’nın kirli karnını anlatan, “Özgürlerin Ülkesini” satirize etmek asıl gayesi olan; gelmiş geçmiş en çok satan oyun serilerinden Grand Theft Auto Amerika’da yapılmıyor. Haliyle Japonya’da da yapılmıyor. Grand Theft Auto serisi ezelden beridir Edinburgh’da geliştiriliyor. Kabul, Dan ve Sam Houser İskoç değil, İngiliz. Çalışanların çoğunluğunun da spesifik olarak İskoç, İrlandalı, İngiliz veya Galli değil, genel olarak tüm Britanya’dan yaygın bir şekilde geldiğine de eyvallah. Ama o oyun Edinburgh’ta yapılıyor işte. Büyük Britanya İskoç bağımsızlığını bu yüzden istemediğini söylemiyorsa bizim adımız da FauxPlay değil! Böyle bir efsane bulmuşsun, kaptırır mısın?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

  1. ME serisi GTA serisinden dan çok çok daha iyi… tabi satış odaklı bakkarsak durum değişebilir..

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.