Büyük Londra Vebası sırasında 3000‘den fazla ölüye mezar olmuş çukurlardan biri, inşaat sırasında tekrar bulundu. Muhtemelen ilk bulan vatandaşın minik bir kalp sarsıntısı geçirdiği bölge çevrelendi, arkeologlar ve biologların birlikte çalıştığı bir çıkartma çalışmasına başlandı.

crossrail-death

Liverpool Street üzerinde inşa edilen yeni istasyonun inşaatı sırasında taramalar, binlerce bedenin bir arada yattığı bir toplu mezarı gösterdi. Büyük Londra Vebası 1665-1666 arasında, yani iki yılda, 100.000’den fazla insanın canını aldı, şehir nüfusunun %15’i telef oldu. Plague Inc. oynayanların “Yersinia Pestis” olarak bileceği, “Kara Veba” Avrupa nüfusunun yarısından çoğunu telef etmiş, dünyada 100 milyondan fazla insanı öldürmüştü.

Arkeologlar “Üff, olm süper lan her yer ceset, şimdi Tudor döneminin Londra yüksek tabakası hakkında bir tane bilgi çıkar” şeklinde açıklamada bulunurken, biologlar “Yersinia Pestis DNA’sından bir kalıntı bulabilirsek, geçtiğimiz 400 yüzyıl içerisinde bakterinin evrimini daha iyi inceleyebiliriz” diyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.