E3 Oyun Fuarı bir süredir devam eden istikrarsızlığın ardından resmi olarak sonlandırıldı. Fuar bir daha düzenlenmeyecek.

E3 Oyun Fuarı başladığı 1995 yılından beridir endüstriye yön veren bir fuardı. Başta oyun şirketlerinin perakende şirketler ve basın ile ilişkiler kurması için düzenlenen fuar yıllar geçtikçe daha da büyüdü ve oyunseverlerin de bir parçası olduğu devasa bir etkinliğe dönüştü. Sony, Microsoft, Nintendo gibi firmalar en yeni oyunlarını duyurdu, fuar alanı karnaval yeri gibi süslendi, çeşitli demolar denenebilir oldu. Fakat 2020 yılında patlak veren korona virüsü günlerinden beridir güçlü bir şekilde dönmekte zorlanan E3 için adeta bitkisel yaşamdaki haline de bir son verildi diyebiliriz.

Bütün bir endüstrinin, oyuncuların ve yapımcıların E3 için büyük bir tutkuya sahip olduğunu biliyoruz. Bu tutkuyu biz de paylaşıyoruz. Böylesine sevilen bir etkinliğe veda etmenin zor olduğunu biliyoruz ama endüstrinin hayranlara ve ortaklara ulaşmak için bulduğu yeni yolları görünce yapılabilecek en doğru şey bu.” diyerek bir devrin kapanışını özetliyor E3 organizasyonunu düzenleyen ESA’nın başındaki Stanley Pierre-Louis.

E3 Oyun Fuarı benim için her zaman özel bir yerde kalacak. Son yıllarda esamesi okunmasa da özellikle 2010’lu yıllardan sonra yaşananlar oyun dünyasında oluşturduğu heyecan ile hep hatırlanacak. Benim favorim ise 2018 yılı Playstation konferansı diyebilirim. The Last of Us Part II’den ilk oynanış videosu, Resident Evil 2 remake duyurusu, Spider-Man için muhteşem bir video gibi birçok şeyi barındıran konferanstan sonra Sony tarafı bir daha etkinliğe katılmamıştı zaten ve bir nevi sonun başlangıcı da orada oldu diyebiliriz. Tabii Geoff Keighley’nin de bu durumun daha da ciddileşmesinde payı yadsınamaz. Senede üç farklı büyük oyun şovunu düzenleyen Keighley endüstrinin “hype” yüzü oldu resmen. Tabii düzenlediği organizasyonların hiçbirinin E3’ün cafcaflı yıllarındaki üç günlük heyecan fırtınasının yerini tutamayacağını da belirteyim.

E3 fuarı sizler için ne ifade ediyordu? Bu sonuçtan memnun musunuz? Geoff Keighley etkinlikleri hakkında görüşünüz nedir? Düşüncelerinizi bizi kendinize hasret bırakmadan aşağıya yazabilirsiniz.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

2 Comments

  1. Berke Kadam Reply

    Oyun dergilerinden E3 fragmanları ve vlog videoları falan içeren CD çıkardı, hey gidi günler.

    • Emin Özdenvar Reply

      Cidden güzel zamanlardı. Değişmeyen tek şey değişim işte.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.