The Last of Us Part II için geliştirilmeye başlanan mod, sonradan çapının büyümesi ile beraber kendi ayakları üzerinden duran bir servis oyununa dönüşmüştü ve birkaç yıldır da geliştirme aşamasındaydı.

The Last of Us için geliştirilen bağımsız multiplayer oyunu internet camiasında Factions adıyla anılıyordu. Bundan yaklaşık iki sene önce haberimiz olan proje servis oyunu elementleri içerecekti ve oldukça da iddialı bir ölçek barındıracaktı. 2023 yılında haberlerini almayı beklediğimiz Factions pek de iyi haberlerle gelmedi aslında. Önce projenin Playstation Showcase’te gösterilmemesi ve hemen ardından işlerin çok da yolunda gitmediği ile ilgili açıklamalar geldi. Bundan birkaç ay sonra Bungie’nin Factions adına yeterli para kazandırma potansiyelini görmediği için Playstation tarafından projenin geliştirme süreci yavaşlatıldı ve Naughty Dog çalışanlarının büyük çoğunluğu başka işlere kaydırıldı. Hepimizin içten içe düşündüğü ama dillendirmek istemediği iptal haberi ise dün paylaşıldı bir duyuru ile.

The Last of Us Factions için yapılan açıklamada, Naughty Dog’un proje için nasıl da harıl harıl çalıştığı ama Factions’ın gerektireceği emeğin anca tam anlamıyla yapım sürecine girildiğinde anlaşıldığı söyleniyor. Bu noktada da firma ya tamamen bu oyunla uğraşmayı göze alıp servis oyunu firmasına dönecekmiş ya da bilinen ve sevilen birden fazla hikayeli oyun projelerine geri dönecekmiş. Neyse ki Naughty Dog ikinci yolu tercih etmiş ama tabii oldukça üzgün hissettiklerini ve en az hayranlar kadar yıkıldıklarını da samimi biçimde söylüyorlar. Başka bir nokta ise bu iptal olan projede edindikleri deneyimi sonraki işlere aktaracaklarını söylemeleri.

Eminim işin bu noktaya kadar biten kısmı The Last of Us adına gelecek olan diğer projelerde kullanılacaktır. Valla ben de San Francisco’da geçen spin-off bir oyun isterdim buradaki malzemelerle, Spider-Man: Miles Morales ya da Uncharted: The Lost Legacy tarzı. En azından Part II için yeni sürüm geliyor da oradaki bonuslar ile evrene geri dönebileceğiz.

The Last of Us Factions oyununun iptali sizi üzdü mü? Peki şaşırttı mı yoksa bekliyor muydunuz bu ihtimali? Evrene dair bir sonraki oyundan beklentiniz nedir? Yorumların üzerine çok zaman harcayıp da sonradan paylaşmaktan vazgeçmeyin.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.