Şimdi biz anlatalım, siz gözünüzde canlandırın.

Facebook Drone 2

Kanat genişliği Boeing 737 kadar büyük, güneş enerjisi ile uçan, insansız, dev kanatlı droneler. Yerden 20 km yükseklikte onlarcası uçuyor. Merkezden radyo sinyali ile iletilen bağlantı, ana gemiden lazerle bu dronelara iletiliyor, dronelar yer seviyesindeki vatandaşlara wi-fi alanı sağlıyorlar…

Kulağa fantastik geliyorsa gelmesin. Facebook’un, gecenin geç saatlerinde el kızının public albümlerinde fink atmayı sağlamaktan çok daha büyük amaçları olduğunu gösteren, en ciddi projelerinden birisi bu. Internet.org projesi kapsamında çoktan internete erişimi olmayan bölgelerde 7m insanı internet (ve Facebook) sahibi yaptılar bile. Anlayacağınız, Facebook için mevcut internet bitti, artık pazar büyütmek derdinde.

Zuck reyiz son Facebook paylaşımında projeyi açıklamış. Geçen sene güneş enerjisi ile inmeden uçabilen droneları satın aldıklarında, aha geliyor demiştik zaten. Muhteşem bir proje, adeta gelecek!

Facebook Drone 1

Öte yandan da, yarın bir gün Facebook içerisinde aniden Hydra’nın ortaya çıkıp, Hail Hydra diyerek yüz tanıma sistemi ile göklerden üzerimize lazer yağdırmayacağına inanmak istiyoruz. (bkz. Winter Soldier)

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.