Şimdi uzun uzadıysa Captain America: Civil War‘ın Disney özel etkinliği D23’te gösterilen videosunu sizlere (ekseriyetle CinemaBlend’in betimlemesinden faydalanarak) anlatmaya çalışacağım. Fakat oraya gelmeden önce, bir sıkıntımı paylaşmak istiyorum. Ey Hollywood. Nedir bu yaptığının amacı? Nedir, niyedir, nedendir? İnternet çağında yaşıyoruz, sırf organizasyonlarına bilet satacaksın diye videoyu internete koymamanın manası ne? Büyük ekranda güzel ama bilgisayarlarda kötü mü gözükecek? D23’ye adam çağırmadan önce “Civil War fragmanını beğenir misiniz?” diye anket mi yaptınız?

captain-america-civil-war-movie-logo-official-620x3501

Hayır bir de, anlatılanlara göre video süper. Olay Captain America, Falcon ve Black Widow’un bir bina etrafında, operasyon öncesi hazırlıklarıyla başlıyor. Falcon aşağıya insansız hava aracı olarak MCU’ya girecek Redwing‘i yolluyor, fakat sonradan bir araba dolusu kötü adam geliyor. Başlarında kim var? Crossbones. Kendisi şu cümleyi kurarak, o binada Cap, Falcon ve Widow’un kimi aradığını belli ediyor: “Seni anımsamıyor bile. Kankan, dostun, Bucky’ciğin…”

Sonra montaj sekansı başlıyor. Avengers binasına saldırı, Cap’in bir helikopteri çatıdan düşmesin diye tutması, bunların üzerine General Ross‘un, “kahramanla eşkiyayı ayırt etmek lazım keh keh” tipi konuşması (ki gerçekten de bu karakterin Kayıt Yasası ile ilgili geri getirilmesi çok mantıklı) ve tabii ki Ant-Man’in final sahnesi. Sonra da asıl bomba, Cap ve Iron Man’in atışması. Denilene göre, Iron Man Cap’e “senin o mükemmel dişlerine basarım yumruğu” diyor, Cap de “korumaya ihtiyaç duyma” fikriyle ilgili bir şeyler diyor. Burada kast edilen şey zırh değil, yasa muhtemelen. En azından bağlamıyla izleyenler öyle diyorlar.

06 Civil War

Başka ince detaylar da var. Mesela videonun bir yerinde Scott Lang çıkıp Cap’e biraz fanboyluk ediyor, o sahnede Scarlet Witch de gözüküyor, Falcon da var; ama başka kimse yok. Bir noktada da Black Widow ve Hawkeye kapışıyorlar, yani mücadelenin aynı tarafında yer almayacaklar anlaşılan. Spider-Man gözükmüyor, ama Black Panther kısa süre yer alıyor. Biz de bunları anca kelimelerle takip edebiliyoruz işte, ne yaparsın? Sızar mı sızmaz mı bilmiyoruz. Baya aradık, taradık, bulamadık hiçbir yerde. Resmen yayınlanacağını da sanmıyoruz. Ama bu duyduklarımızdan bile heyecanlanıyoruz yani. Siz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.