Pek sevgili yönetmenimiz Christopher Nolan, yakın zamanda Warner Bros’a sinirlenip bu stüdyo ile nispeten gürültülü bir ayrılık yaşamış, sonra da işlerine Universal Studios ile devam edeceğini açıklamıştı. Yönetmenin bu ayrılığı üzerine birçok farklı tepki geldi elbette, benim ise sessiz kaldığım zira yorum yapacak kadar anlayamadığım mevzulardan birisi oldu bu. Eee, Christopher Nolan’cım, tamam Warner Bros’tan Universal’a geçtin ama şimdi ne olacak? Bizi direkt olarak ilgilendiren kısımdan, filmlerinden haber versene bize? Diyorduk ki… İşte o haber, ayağımıza geldi.

Usta yönetmenin 2023 yılının temmuz ayında çıkması planlanan Oppenheimer ismindeki yeni filminde Cillian Murphy, başrolü üstlenecek. Film, Los Alamos Laboratuvarı’nda ve Manhattan Projesi’nde yer almış, “Atom bombasının babası” olarak şöhretini elde etmiş ünlü bilim insanı J. Robert Oppenheimer’ı konu alacak. Peaky Blinders’tan tanıdığımız Cillian Murphy de elbette ki filme adını veren bilim insanını oynayacak.

Cillian Murphy ile Christopher Nolan ilk defa beraber çalışmıyor aslında, bu ikili aynı zamanda Batman Begins, Inception ve Dunkirk filmlerinde de beraber çalıştılar. Yani Nolan’ın “sevdiği” aktörlerden olduğunu söyleyebiliriz kendisinin. Eh bu yeni haber ile de Nolan hayranları ayrı mutlu, Murphy hayranları ayrı mutlu olmuştur eminim ki.

Zamanında Warner Bros’un COVID-19 bahanesi ile aldığı aynı anda hem HBO Max hem de sinema salonlarında yayınlama kararı, Christopher Nolan’ın pek de hoşuna gitmemiş ve WB ile medyanın dikkatinden kaçamayacak kadar ayrı düşmüştü. Oppenheimer filmi de Dunkirk ve The Dark Knight filmleri gibi IMAX kamerası ile çekilecekmiş, bunu da göz önünde bulundurduğumuzda filmlerinin internet üzerindeki platformlarda yayınlanmasının kendisine haksızlık olacağını düşündüğünü söyleyebiliriz. Tabii ki birinci sebep her zaman para, unutmamak lazım bunu da.

Oppenheimer, Kai Bird ve Martin J. Sherwin’in Pulitzer ödülünü kazanmış American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer isimli kitabından uyarlanacak. 2022’nin başlarında çekimlerin başlaması planlanıyor. Film tamamen Nolan tarafından yazılacak ve prodüksiyonunu da Emma Thomas, Charles Roven ve Christopher Nolan üstlenecek. Aynı zamanda filmin müzikleri, Tenet filmindeki işleri sayesinde Oscar ödülü kazanmış Ludwig Göransson tarafından yapılacak. Filmin görüntü yönetmenliğini, yine Nolan ile daha önce birçok defa çalışmış Hoyte Van Hoytema üstleniyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Cillian Murphy, iyi bir seçim mi sizce?

Yazar

Batı Edebiyatları okur, kedi sever. Bir de buralarda yazıp çizer. @mightbeyagmur

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.