Benzetme için affınıza sığınmak istiyoruz, ama bu bütçeyi, bu muazzam durumu bir yerden memlekete bağlamamız gerekiyordu. Neredeyse diyerek biraz abartı yaptığımızı, mübalağaya kaçtığımızı baştan belirtelim. Türkiye’nin aylık cari açığı genelde 1.5 – 2 milyar dolar bandında oluyor. Bizim küçük bağımsız sinema filmimiz Avengers: Infinity War‘ın bütçesi ise tam olarak bu kadar değil. Kendisi daha ziyade 1 milyar dolar tutarında.

Şaka değil. Dedikodu değil. Malumat direkt olarak Marvel’ın mega-filmini çektiği Pinewood Studios’un sahibinden geliyor. Aynı zamanda Chick-fil-A’in de CEO’su olan Dan Cathy, isim vermeden şöyle bir beyanda bulundu geçtiğimiz gün: “Şu an stüdyomuzda” dedi Cathy, “sinema tarihinin en büyük film prodüksiyonu var, bütçesi bir milyar dolar”. İsim vermedi, ama vermesine gerek yoktu zaten. İçeride Avengers: Infinity War çekilirken, 1 milyar bütçeli filmin On Chesil Beach olacak hâli yok elbette.

08 The avengers

Şimdi öncelikle birkaç bir şeyi netleştirelim. Bu meblağ gerçek. Stüdyonun sahibinin işkembeden atacak hâli yok. Ve bu tartışmasız bir biçimde Avengers: Infinity War’ı sinema tarihinin en pahalı filmi yapıyor. Yalnız, bu gerçeği hazmetmeyi kolaylaştıracak bir gerçek de var: Infinity War’ın devam filmiyle arka arkaya çekildiği söyleniyor, yani bu 1 milyar dolarlık bütçe iki filmin birden blok bütçesi demek. Peki böyle olunca rekor gidiyor mu?

Hayır. Olay daha az çüş olmaya başlamıyor. Zira eğer arka arkaya çekilen film bütçelerine bakacak olursak, Infinity War’ın en yakın takipçisi 623 milyon dolar ile Hobbit üçlemesi. Tek filme bakar ve Infinity War’ların birine 500 milyonluk bir bütçe atarsak, o zaman da en yakın takipçi 378 milyon dolarlık bütçeyle Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides. Hiçbir şekilde sorgusu veya suali yok yani: Infinity War tarihin en pahalı filmi. Disney betini büyük oynuyor belli ki. Biz de sonuçlarını dev merak ediyoruz. Siz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.