Çok gariptir, yıllardır oyun basını olarak çalışmanın, sonrasında da geek dünyasını kucaklamanın sonucunda garip bir ticari bilgi edindim. Bu bilgi kesinlikle hayatımda işe yarayacak şeyleri de, okulda dersini görmüş olmama rağmen hâlâ arz-talep meselesinden ileriye gidememiş iktisat bilgisini de kapsamıyor. Bu bilgi telif haklarında başlayıp, fikri mülkle ilgili sahibiyet durumlarında bitiyor. E yıllardır “hangi şeyin hakkı kimde, kiminle paylaşılıyor, peki yan hakları nerede” diye bir şeyler yazıyorum, eşeği bağlasan kapardı bir şeyler yani…

avengers_age_of_ultron_hulk-wide

O yüzden, Hulk mevzusu bir süredir benim kafamı kurcalıyordu. Belli ki yalnız değilmişim. Forbes yazarı Mark Hughes, tam olarak benim de kendime sorduğum bir sorunun üzerine gitmiş: Hulk’ın sinema hakları kimde ve Marvel neden bir solo film yapamıyor? Bu soruyu yıllarca lansmanlarda soran basın, Kevin Feige’den hep “Hulk filmi planımız yok, ama Hulk karakterinin yeri var evrende” cevabını almış, anlamlandıramamıştı. İlk imayı sağ olsun Ruffalo vermişti zamanında.

Hughes’un buluntuları, Ruffalo’nun o imayı atarken söylediği şeye benziyor. Buna göre, Hulk filminin üretim hakları 2003’teki o garip işi yapan Universal’dan Daredevil, Punisher, Ghost Rider gibi doğal akışıyla dönmemiş Marvel’a. İki firma masaya oturup, bir anlaşma imzalamışlar. Bu anlaşmaya göre üretim tamamen (bütçesiyle beraber) Marvel’dan çıkarken, dağıtım için Universal’in ilk red hakkı varmış. Yani filmi Disney, Universal reddetmediği sürece kesinlikle dağıtamıyor. Bu da hiç para koymadan, kârdan pay alacakları anlamına geliyor.

Hulk-The-Avengers-movie-image

Bu anlaşma Marvel için baya kötü elbette, ama anımsamakta fayda var, ilk Hulk filmi çıktığında ortada böyle büyük bir Marvel başarısını geçin, Marvel Studios diye bir şey yoktu. Biraz toyluk, biraz çaresizlik getirmiş bu anlaşmayı muhtemelen. Sonucu da şu: Çok büyük ihtimalle solo bir Hulk filmi görmemiz mümkün olmayacak kısa vadede. Zira Universal anlaşma gereği kendi de bir Hulk filmi çekemiyor, Marvel da gereksiz bir şekilde Universal ile para bölüşmek istemediğinden o topa girmek istemiyor. Tek ihtimal, anlaşmayı bir şekilde revize etmeleri ama, ona da Universal yaraşır mı belli değil…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

8 Yorum

 1. Olay bu ise kendisini Avengers içerisinde görmemiz nasıl mümkün olmuş? Merak ettim akşam akşam. =)

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   hulk’la ilgili tüm film “üretme” hakları marvel’da. fakat solo film olunca, dağıtma hakları universal’e geçiyor. aslında marvel ve sony’nin spider-man ile ilgili olan kontratı da buna benzer; sadece orada solo filmin “üretme” hakları da sony’de, marvel’ın kreatif söz söyleme hakkı mevcut. spidey diğer MCU filmlerindeyken ise sony bir şey diyemiyor.

   • Bir editör tarafından ciddiye alınmak ve bilgilendirilmek hoşuma gitti doğrusu. =) Şimdi kafamda konuya dair nedir ne değildir hakkında bir şeyler oluştu. Mevzu bana garip geldi açıkçası ama konuya dair pek bir bilgim olmadığındandır muhtemelen. Cevap için teşekkürler.

 2. Edward Norton’ın oynadığı ikinci Hulk filminin olayı nedir peki? Sonuçta Marvel studios tarafından çekilmiş bir solo hulk filmiydi. (Bence çok da güzeldi, değeri bilinmemiş filmlerden biri)

  • Onu da Universal yapmıştı, Marvel da “Yahu tamam yeter bu bize, bizim tony’yi koyun sona, gerisi bizde” demişti. Ve o film MCU’nun parçası olarak kabul ediliyor, ilk hulk filminiyse Marvel tüm kalbiyle dışlıyor.

 3. Şu an solo bir hulk filmi pek akıllıca değil.

  Izlenmeyeceğinden değil ama avengers filmleri ile hulk ın karakter gelişimi gayet derinden ve başarılı bir biçimde devam ediyor.

  Solo hulk filmi demek Dr banner i 183828291. Defa gamma radyasyona maruz kalışı ve çektiği sıkıntı üzerine bir şeyler anlatmak demek.

  Oysa bir yandan hulk karakterini böyle yavaş yavaş geliştirip diğer yandan kitleyi diğer karakterler doyurursanız ileri bir fazda sadece hulk üzerine bir Micro cinematic Universe bile kurabilirsiniz.

  Yeri gelmişken, geek yapar dahil pek çok mecrada solo hulk filminin tatminkar olmayacağı, bir bay Hyde ikileminden çeşitlenecek pek fazla malzeme olmadığı yazılıp çizilmiştir.

  Iyi bir ekip medeni doktor ve öfkeli canavar ikileminden hemen hemen her düzlemde muhteşem bir hikayeye çevirebilirsiniz diyor ve cümleyi toparlayıp huzurunuzdan ayrılıyorum.

  Ekleme: manasız görünen cümleler için kusura bakmayınız.

 4. Aslında daha önce bir kaç kere yazmıştım. Marvel bu kadar insanı peşinden sürüklerken gerçekten bir evren oluşturma çabasında değil. Arkalarında hiç bir zaman gerçek bir efsane seri olmayacak 10 yıl yada 50 yıl sonra avengers’ın 50. yılı hadi izleyelim, kutlayalım durumu çok zor. Zaten böyle bir amaçları olmadığıda aou’da çok net belli oldu keza civil war’da isim aldatmacası. İşin özünde gişe gişe ve yine gişe var.(sakın! “tabii ki para yeaaa” demeyin) bu işe gönül verenler, emek harcayanlar ne işler yaptılar hepiniz biliyorsunuz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.