Genel olarak Amerika’da –ve aslında büyük oranda, dünyanın geri kalan ülkelerinde de– eleştirmenler filmlerin gişelerini etkilerler. Yani bölünmüş oldukları zaman pek yapamazlar bunu, gelen fikirler ortak bir konsensusta buluşamıyorsa etkili olamazlar. Ancak bir güruh eleştirmen, yüksek bir sesle aynı fikri belirtiyorsa, gişe zarar görür. Çünkü ortalama bir sinema seyircisi, kısıtlı bir vakte sahiptir ve iş çıkışı iki saatini hangi filme ayırması gerektiğini belirlemek için, bir ön eleme yapmak zorundadır. O ön eleme olarak da eleştirmenleri kullanır genelde.

Eleştirmen ve genel kamu görüşü çoğunlukla aynı frekanstadır. Muhtemelen Dawn of Justice örneğini vereceksiniz ama, orada da aslında çok farklı değildi durumlar. Sadece ortada filmi beğenmeyen genel bir kitle, sansasyon peşinde çok sert gömen bir eleştirmen grubu ve filmi neden beğendiğini ‘Çünkü Batman var’ seviyesinde izah eden sıkı hayranlar vardı. Filmin –ekseriyetle daha isabetli bulunan– CinemaScore’u da Green Lantern ve Catwoman ile aynıydı ki, CinemaScore sadece ve sadece çıkış anketi yapar, onu da düz izleyici üzerinden yapar, hatırlatmak gerek.

suicide-squad

Suicide Squad’ın CinemaScore’u Dawn of Justice’in üzerinde ve bu, gişe ömrüne de yansıyacağa benziyor. Zira bu tip filmler, kötü eleştiri olsun ya da olmasın, her zaman iyi açılış yaparlar. Suicide Squad da çok iyi bir açılış yaptı. David Ayer’in filmi ilk haftasonunda sadece Amerika’da 135 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. Bu, Ağustos ayında vizyona giren filmler için bir rekor. Çıtanın önceki sahibi Guardians of the Galaxy‘nin 94 milyonluk performansını da paramparça ediyor hâliyle.

Peki uzun ömürlü olacak mı? Orası için işte CinemaScore iyi bir belirteç. Film genç kitlede kendisine karşılık bulmuşa benziyor. 25 yaş altı insanlar, filme yönelik eleştirmenler kadar katı değiller. 25 yaş altı pek eleştirmen bulunmadığı için, belki de filmi “gençlere yönelik, yaşlılar anlamıyor” diye kapatmak mümkündür, kim bilir? Biz henüz izleyemediğimiz için, net bir şey söylememiz mümkün değil şu an. Bu eleştirmen-seyirci uçurumunda, nereye düşeceğimizi çok merak ediyoruz, ben ediyorum şahsen. Filmi samimiyetle beğenmek de istiyorum, çünkü gerçekten de DC beğenmemekten yoruldum. Hadi be abi, bu sefer hakikaten “gençler sevmiş, yaşlılar olmamış” olsun, gözünüzü seveyim, gömdürtmeyin kendinizi be…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.