Dürüst olmak gerekirse Star Wars eşrafı yeni bir üçleme duyurduğu zaman herhalde pek çoğumuz ilk filmi yönetecek ismin, geri kalan işlerde de dümenin başında olacağını varsaymıştı. Bugün biliyoruz ki, mevzu öyle olmadı. Abrams’ın ilk filmi yönettikten sonra inine çekileceği daha The Force Awakens prodüksiyona başlamadan önce belliydi. Bu devir teslim de beraberinde bir koordinasyon mecburiyeti getirdi. Sonuçta birinin bıraktığı yerde, öbürünün öyküsü başlayacaktı.

Böyle bir ortamda müdahil ricaların olması kaçınılmaz elbette. Nitekim, olmuş da. Bu Aralık ayında vizyona girecek olan The Last Jedi‘ın yönetmeni Rian Johnson, Entertainment Weekly’ye verdiği röportajda selefi J.J. Abrams’tan ufak, ama epey de kritik bir değişiklik istediğini açıkladı. Johnson’ın dediğine göre, The Force Awakens’ın esas finalinde Rey, Resistance üssünden kalkıp Luke’u bulmaya giderken yanında esasen BB-8‘i götürecekmiş. Fakat… Gerisini bırakalım Rian Johnson anlatsın.

Force Awakens Final Scene

Evet… Ondan büyük bir iyilik istedim. R2’nun Rey ile gelip gelemeyeceğini, BB-8’in e Resistance ile arkada kalıp kalamayacağını sordum. Esasen Rey ile gidecek olan BB-8’ti, ki hikayesel olarak da mantıklıydı bir bakıma. Ama ben Abrams’a sordum: ‘Bana bir kıyak geçip, droidleri takas edebilir misin?'”

Çok çok enteresan değil mi? Çünkü Johnson haklı, gerçekten de hikayesel olarak Rey’in yanında BB-8’in gitmesi, R2-D2’nun gitmesinden daha mantıklı. Neticede R2-D2’nun Rey ile bir münasebeti pek yoktu filmde. Ancak yine de böyle bir karar alınmış; demek ki ya R2’nun Luke taraflarında bir işi var, ya da BB-8’in Resistance diyarlarında. Bize ikincisi daha muhtemel gibi geliyor. Siz ne diyorsunuz?

 

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.