Geldik. Vardık. Buradayız. Marvel kendi paylaşılmış evreniyle paraya “bu ne?” demeye başladıktan sonra DC’nin kollarını sıvayıp giriştiği DC Extended Universe projesinin kırılma noktası tam önümüzde duruyor. Man of Steel‘a gelen kıvamsız tepkiler üstüne Dawn of Justice ve Suicide Squad‘ın neredeyse cümleten beğenilmemesi zaten her şeyi bir sallantıya sokmuştu. Wonder Woman hem gişede, hem de beğenilme nezdinde iyi performans gösterince umut filizleri yeşerdi. Ancak her şeye karar verecek dönemeç Justice League‘di.

Film vizyona girdi. Eleştirmenler filmin daha aydınlık havasını, daha kahraman odaklı vaziyetini ve genel yön ile yönetimini takdir ettiler. İzleyenlerden beğenenler çok oldu. Ama bu maddiyata yansımadı. İlk haftasonunda Amerika’da 120 milyon dolar gişe elde etmesi beklenen Justice League, 100 milyon dolar barajını aşamadı. Dünyanın geri kalanında ise 185 milyon dolar gişe hasılatı elde etti ve toplam geliri, hafta içi biletleriyle de birlikte şu an BoxOfficeMojo’nun verisine göre 286 milyon dolar gelir elde etmiş durumda.

justice_league_by_lee_bermejo_wallpaper_high_res_by_batmanmoumen-dbrxxgv

İşte bu noktada da Forbes’un yaptığı analiz devreye giriyor. Forbes, yapımı 300 milyon dolar bütçeye mal olmuş, pazarlaması da tahmini 150 milyon dolar tutan Justice League’in toplamda Warner Bros’a 50 ila 100 milyon dolar arası bir zarar yaşatacağı kanısında. Altını çizmek istiyoruz, burada ScreenRant, SlashFilm, ComicBook.com gibi bir sitenin analizi değil bu. Gerçek ekonomistlerin yazıp çizdiği, dünyanın en büyük finans mecrasının eğitimli analizi bu. Ve bu analiz DCEU’nun geleceği için de son derece önemli bir yerde duruyor.

Çünkü eğer Justice League gerçekten zarar ederse, artık DCEU’nun geleceği diye bir şeyi konuşmanın anlamı yok. Ben Affleck ürkütmeden kaçmanın yollarını arıyor. İlk defa da söylemedi bunu. Flash filminin başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi. Wonder Woman 2’nin mutfağında karmaşa var. Bütün bunların üstüne 1.5 milyarlık Avengers’ı devirmesi beklenen Justice League zarar ederse? Halihazırda DCEU dışı projelere zaten göz kırpmaya başlamış olan Warner sabaha fişi çeker. Aquaman ve Wonder Woman 2’yi basarlar; Cyborg, The Batman ve Flashpoint’i iptal ederler; Scorsese’yle Joker yaparlar. Çünkü yani artık çıkmadık candan ümit kesilmez demenin anlamı yok, can çıktı sonuna kadar…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.