İlk gösterimini bu yılın başlarında BBC One’da yapan ve muhtemelen bu yüzden canavarımızın radarından kaçan This is Going to Hurt, AMC+’de yayına geçince adından daha emin şekilde bahsettirmeye başladı. Canavarımız da fırsatını bulduğu ilk anda başrolünde Ben Whishaw’ın bulunduğu diziyi konuk alarak sizin için sordu: This is Going to Hurt, nasıl dizi?

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, izlemeye değer mi değmez mi diye bakmaya karar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir ve kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

İngiliz komedi yazarı ve aynı zamanda da eski bir doktor olan Adam Kay’in kariyerinin ilk yıllarında yaşadıklarını toparladığı aynı başlıklı kitabından uyarlanan dizi, yoğun bir kadın doğum ve jinekoloji servisinde çalışan genç doktorlara odaklanıyor. Dizide, gerçek hayata dayanan bir senaryoyla karşı karşıya olduğumuz için elbette medikal senaryoların yanı sıra karakterlerin sosyal ilişkilerine ve sağlık sisteminin sorunlarına da yer veriliyor.

Ne Kadar Uzun?

Tamamı yayınlanmış 7 bölümden oluşan ilk sezonun bölümleri 45 dakika.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Fleabag, kısmen House MD.

Ne Beklemeyin?

Grey’s Anatomy, Scrubs

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Dizinin türünde “komedi” yazıyor ama İngiliz bir yazar tarafından kaleme alınmış, gerçek hayata dayanıyor ve Scrubs’a benzemiyor önermelerinden hareketle bu komedinin kara komedi olduğunu en baştan aradan çıkartabiliriz diye düşünüyorum. Eğer komediye aldanıp ‘eğleneceğim’ diye ilk bölümün başına oturursanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Fakat pilot bölümün güzelliği de tam olarak burada saklı: Komedi ve drama dengesinin iyi kurulduğu bir yapım bu. Henüz iş arkadaşlarına tam olarak açılamamış gay bir doktoru, kadın doğum servisine yerleştirip; ilk vakasını da arabasında uyuyakaldığı için üniformasını giyememiş hâliyle hastasının eteğinin altından çıkan bir bebek koluna bakmasıyla açtığınızda, komedi kısmını hemencecik sağlamış oluyorsunuz. Biraz sonra ise sosyal iletişimi fazlasıyla zayıf bir doktor, asla yumuşatmadan “Bana renkli doktor bakamaz” diyen ırkçı hastalar, sağlık sisteminin beterliği sebebiyle yeterli şekilde sunulamayan imkânlar ve hepsinin birleşiminde, yanlış bir karar sonucu, muhtemelen herkesin de aynı şekilde kaldıramayacağı görüntüler eşliğinde hayatı tehlikeye giren bir bebek göreceksiniz.

This is Going to Hurt için komedinin yanında bir de medikal drama demiştik, oraya da biraz değinmek isterim. Dizinin başrolü bir doktor ve olayları, alışık olduğumuz “fazla zeki ve yetenekli” klişesinin devamı olan anti-kahraman bir karakterin gözünden izliyoruz ama çoğu medikal dramanın aksine burada hastalara, hastalıklara, tedavilere, ilginç vakalara odaklanmamız değil, günümüzde çabalayan bir doktor olmanın gerçekten nasıl bir şey olduğuna odaklanmamız gerekiyor.

Başrol Ben Whishaw başta olmak üzere Ambika Mod’un canlandırdığı stajyerinden hastane sahibi Alex Jennings’in karakterine kadar ilk bölümde tanışma imkânı bulduğumuz oyuncuların performansları başarılı, müzik kullanımı 45 dakika için biraz fazla sayılabilir ama kullanılan şarkılar size duyguyu geçirmekte işlevseller ve özellikle açılış sekansından örnek vererek çekimlerinin de duygu aktarımı için bayağı iyi olduğunu ekleyeceğim. Kibirli tavırlarıyla gizlemeye çalıştığı çekinik benliği, fazlasıyla stresli ve yoğun mesleği, hayatlarını kelimenin tam anlamıyla elinde tuttuğu hastaları ve sosyal hayatı arasında, 24 saate sığmayan bir mekiği her gün dokumak zorunda olan bir doktoru izlemeniz gerekiyor; dizi de gerek temposu gerek diyalogları gerekse de müzik kullanımıyla seyirciyi o hayatın içerisinde sokmayı başarıyor.

Devamı Nasıl Olur?

Bölümün sonlarındaki büyük hatası dönüp dolaşıp Adam’ı tırmalayacaktır, yetmiyor gibi sinyalleri de verildiği üzere ilişkisinde sorunlar baş gösterecektir ve biz de onun bütün bunlarla nasıl başa çıktığını izleyeceğizdir. Dizinin devamında bu bölümden daha büyük sürprizlerle karşılaşacağımızı düşünmüyorum ancak ilk bölümün tonunda ilerlersek duygusal açıdan omzumuza yük bindirecek bir serüven bizi bekliyor diyebilirim. Fleabag gibi yara bandını bir anda çekmesiyle meşhur olan eserlerin arasına girecektir; ismi de zaten doktorların hastalarına yaptıkları bir ön uyarının yanında izleyene yönelik bir vaat, temelli bir tehdit bence.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

Ben izlerim. Görevimi yapıp sizlere de net bir şekilde izlemenizi tavsiye ettiğime göre izninizle gidip devam ediyorum hatta.   

Diğer “İlk Bölüm Canavarı Yazıları” İçin:

Uncoupled – Nasıl Dizi?

Time Traveler’s Wife – Nasıl Dizi?

The Midnight Gospel – Nasıl Dizi?

New Amsterdam – Nasıl Dizi?

Author

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.