Dün size haber geçmiştikDonald Glover‘ın ekibiyle birlikte yapacağı ve FX’te yayınlanması beklenen yetişkinlere yönelik animasyon Deadpool dizisi FX tarafından iptal edilmişti. Bu iptalin sebepleri tartışılırken, yazar Donald Glover Twitter’da enteresan bir paylaşımda bulundu. “Merak edenler için, ben diziyi yazamayacak kadar meşgul falan değildim” diyen Glover ardından seri olarak bir senaryo paylaştı. Hesapta bu, Deadpool dizisinin son bölümüydü ancak…

Ancak okuyanlar, farklı bir durum olduğunu fark ettiler.

https://twitter.com/donaldglover/status/978932683173650438

Takip ederseniz, hikaye Deadpool’un son kalan erkek beyaz gergedan Sudan’ı koruması için tutulmasıyla başlıyor. Metin bayağı, sıkıcı; ciddiye alıp okuduğunuz zaman “Lan koskoca Donald Glover, 23 yaşında 30 Rock’a yazar olarak girmiş bir adam, bunu mu yazmış final diye?” diyor, iptal olduğuna şaşırmaz hâle geliyorsunuz. Sonra bir noktada, Deadpool’a biri o klasik soruyu soruyor: “Kiminle konuşuyorsun?”. Senaryo şöyle devam ediyor:

DEADPOOL

İzleyicilerle.
(üzgün bir biçimde kendisini düzeltir)
Yani, okuyucularla.

Tam burada “vov, ne?” oluyorsunuz. Sonra anlıyorsunuz ki, bu Deadpool’un son senaryosu falan değil. Bu Donald Glover’ın durumla baş etme biçimi. Glover, Deadpool ve Sudan arasındaki tek taraflı bir diyalog üstünden içini döküyor. Niye iptal edildiğini sorguluyor, bunun sebeplerini anlamaya çalışıyor. Sorun benim mizahım mı, oyuncak sattıramayacak olması mı, yoksa beyaz seyirciyi mi itiyoruz? Resmen bir ferahlama çalışması. En sonunda da bir sayfada, şöyle bir replik var:

Donald Glover Deadpool Freeform

Şu kısma dikkat etmenizi istiyorum:

“Herkes değişik bir şeyler istiyor, ama bunu elde etmek için kimse değişik bir şeyler yapmaya niyetli değil gibi hissediyorum. Marvel’ın yeterince herkesin desteklediği ama kimsenin aslında izlemediği neşeli azınlık dizileri yok mu? Yani, ben dizimizin gerçekten komik olacağını düşünüyordum. Ben sadece dürüst olabileceğim bir yer arıyordum. Ve sanırım bu yer Freeform.”

Kalınlama işlemi bana ait, çünkü Freeform Disney’e ait bir kanal. Geçtiğimiz senelerde ABC Family kanalı, Freeform adını almış, daha genç bir kitleyi hedeflemeye başlamıştı. Deadpool da bir Disney karakteri olduğu için bu referans bize tesadüfi verilmiş olamaz gibi geliyor. Bizce Glover, bu senaryoyla hem kendi meselesini çözmeye, hem de bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor.

FX diziyi pas geçmiş olabilir.

Ama sanırım Deadpool animasyonu Freeform‘da devam edecek.

Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.