Nosferatu filmi 1920’li yıllarda çekilmiş bir korku klasiği. Vampir Kont Orlok’un kasabaya yeni gelen bir kadına musallat olmasını anlatan filmin yeniden çekildiğini biliyorduk; ilk fragman sonunda geldi.

Nosferatu yeniden yapımı son yıllarda artan psikolojik korku akımının öncülerinden Robert Eggers tarafından çekildi. Özellikle The Witch filmiyle oldukça şaşırtan ve adını duyuran yönetmen The Lighthouse filmi ile da fazlasıyla sükse yapmıştı. Nosferatu filminin kadrosunda Johnny Depp’in kızı Lily-Rose Depp, yeni Lex Luthor’umuz Nicholas Hoult, It filmlerindeki Pennywise rolüyle bu türe hiç de yabancı olmayan Bill Skarsgård ve tabii Robert Eggers’ın daha önce de birlikte çalıştığı Williem Dafoe yer alıyor.

25 Aralık’ta vizyona girecek film için yönetmenimiz şunları söylemiş: “Bu korkutucu bir film. Bu bir korku filmi. Bu gotik bir korku filmi. Ve ben, bir süredir eski kafada gerçekten korkutucu bir gotik korku filmi olmadığını düşünüyorum. Ve şunu düşünüyorum ki seyircilerin büyük bir kısmı bu filmin o olduğunu düşünecek.” İddialı sözler, ne kadar gerçeğe dönüşecek göreceğiz.

Nosferatu fragmanı cidden ürkütücü ve tekinsiz duruyor. Gerçi sadece gerip de cidden korkutucu çıkmaması ihtimalinden de çekinmiyor değilim açıkçası. En azından gotik havayı ve eski zamanlarda geçtiğini rahatça görebiliyoruz fragmandan. Lily-Rose Depp benim tercihim olmazdı gerçi, yine önceden de birlikte çalıştığı Anya-Taylor Joy yakışırmış bu role de. Onu da son zamanlarda sık görmeye başladık gibi geliyor, belki o yüzden Robert Eggers da tercih etmemiştir.

The Northman yönetmenin izlediğim tek işi, bu sebeple de yorumum pek kapsayıcı olmayacaktır ama ben o filmi hayal kırıklığı olarak görüyorum. Fragmanlarından cidden epik bir şey geliyor sanarken, iki saat tiyatro oyunu bayıklığında bir film izletti bence. Dolayısıyla da Nosferatu için fazla beklentiye girmiyorum. O gelene kadar başta da bahsettiğim The Witch ve The Lighthouse filmlerine bir göz atmaktan zarar gelmez.

Robert Eggers başarılı bulduğunuz bir yönetmen mi? Nosferatu fragmanı size ürküttü mü? Başrol için alternatif kimler olurdu? Yorumlarınızı ortalık günlük güneşlikken yazın.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.