Pokémon oyunları ilk çıktığında, yani daha ortalıkta anime falan yokken, konsept basitti. Pokémonlar poketoplarda yaşarlardı, yanında sadece altı tane poketop tutabilirdin ve yavrucaklar sadece savaşmaları gerektiğinde dış dünyaya çıkarlardı. Sonra anime geldikten ve herkese Pokémonu, “arada çıkar, yanında da gezerler, sana yarenlik eder” diye bir şey olarak tanıttıktan sonra, bir anda Pokémon böyle bir derde sahip olmaya başladı. Animenin gazı soğumadan Pokémon Yellow’u çıkarttılar, sonraki her Pokémon oyununda da pokedostlarınızla olan muhabbetiniz daha vurgulanmaya başladı.

İşte Niantic Labs’in megahiti Pokémon Go’da henüz yoktu böyle bir şey. Hatta bilhassa, Pokémon Go belki de mevcut Pokémon oyunları arasında en soğuk ve mekanik olanlardandı. Candy sistemi baya hunharca gelen Pokémonları çöpe atmayı falan gerektiriyordu, her şey istatistik bazlıydı… İşte Niantic, bu taş kalpli sistemi değiştirmek üzere artık. Bundan sonra, Buddy Pokémon sistemi hüküm sürecek Pokédağlarda.

pokemon-go-buddy-system-198095

Sistem şöyle çalışacak: siz bir Pokémonunuzu Buddy olarak belirleyeceksiniz. Ardından, o Pokémon hem avatarınızın yanında çıkacak, hem de sizin profil ekranınızda yanı başınızda belirecek. Buddy Pokémonunuzla beraber çıktığınız her yürüyüş, size o türün candy’sini kazandıracak. Bu Pokémonlar dilediğiniz türden de olabilecekler üstelik. Böylece hem türdaşı çok sık bulunmayan Pokémonları da geliştirmek kolaylaşacak, hem de starter’lar köşede toz tutmak zorunda kalmayacaklar.

Ama elbette, bu özelliğin esas atıfta bulunduğu şeyin Ash ve Pikachu ilişkisi olduğu da bariz bir gerçek. Bir benzerini Pokémon Company kendisi HeartGold ve SoulSilver’da da Yellow Version sonrası tekrar denemişti zaten. Doğru bir hamle bana soracak olursanız. Çünkü gerçekten, Pokémonları yakalamak keyiflidir falan ama, oyunları güzel yapan şey, animenin tespit ettiği o bağ kurma hadisesidir zaten. Niantic de bu uğurda güzel bir adım atmış bize göre. Helal Niantic!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.