90’ların herhangi bir noktasında oyun oynamış bir insansanız, bir numaralı platformunuz da PC olmuşsa, muhtemelen şu firmayı en az bir kere duymuşsunuzdur: Sierra. 1979’da Ken ve Roberta Williams isimli karı koca bir çift tarafından, “On-Line Systems” adıyla kurulan,bir dönem de Sierra On-Line olarak hayatımızda yer eden firma; 1980’ler ve 1990’larda kelimenin tam anlamıyla bir efsaneydi.

Nasıl olmasınlar ki? Hemen hemen her konuda öncülerdi. Yaptıkları ilk oyun, Mystery House, grafikleri olan ilk macera oyunlarından biriydi. King’s Quest, oyun dünyasının ilk blockbuster hitleri arasındaydı ve sonrasında gelen tonla macera oyunu serisi, gerçekten de türde bir marka oldular: Space Quest, Leisure Suit Larry, Police Quest, Quest for Glory, Gabriel Knight, Phantasmagoria… Hatta dağıtımını yaptıkları efsane oyunları saysak, onlara ayrı bir liste yapmamız gerekir; başta da Half-Life gelir.

Sierra efsaneydi anlayacağınız. Sonra Activision kendilerini satın aldı. Arada ne oldu gerçekten bilmiyoruz. İşin uzmanlarının da tam anlayabildiğinden emin değiliz, zira hangi makaleyi okuduysak konu hakkında sağlıklı bir sonuca varamadık. Bir şekilde Vivendi-Activision-Sierra-Blizzard arasında bir şeyler oldu ve ortaya Activision Blizzard canavarı çıktı, Sierra kayboldu.

sierra-logo

En azından bugüne kadar öyleydi.

Gamescom’un bize getirdiği en güzel haberlerden biri de bu oldu: Sierra Entertianment, Activision Blizzard çatısı altında çalışacak bir dağıtımcı markası olarak geri dönüyor. Anladığımız kadarıyla Activision, Sierra markasının eski topraklarda uyandırdığı şeyleri pazarlamada da kullanmak adına böyle bir şeye girişiyor. Zaten yeni Sierra’nın da oyunlarını dağıtacağı ve markasını yanına koyacağı firmalar, indie ekipler.

Bu ekiplerden biri, Geometry Wars 3’ü yapıyor. Bundan gayet memnunuz ve Sierra sadece bu haberle geri dönseydi de tatmin olurduk. Hayır. Sierra’nın dönüşü için bu yeterince şaşalı değil, olamazdı da zaten. Sierra’nın dönüşünü tam manasıyla kutlamak için, şöyle bir haber gerekir: King’s Quest geri geliyor! Stüdyonun efsane işlerinden biri olan seri, The Odd Gentleman tarafından resmi olarak 21. yüzyıla taşınacak. Yeni oyun, 2015 senesinde piyasaya sürülecek ve bir yeniden yapım olacak.

Ne diyorsunuz? Biz vallahi pek bir heyecanlandık. Sierra damgalı yeni bir King’s Quest oyununu vallahi ne olursa olsun alır oynarız. Ama iyi de olsun yani!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.