Conan Exiles‘ın bir pipi meselesi var. Bunu aşırı olmak ya da dikkat çekmek için söylemiyoruz. Funcom’un hayatta kalma oyununda karakterinizi yaratırken penis boyutunu bir slider yardımıyla belirleyebiliyor ve sonrasında belirlediğiniz boyuttaki penisin kumaşlarla çok organik bir biçimde ve fizik kuralları dahilinde etkileşime geçtiğini görebiliyorsunuz. Bu oyunun utandığı bir şey değil, o yüzden biz de utanmıyoruz. Ortada gerçekten bir pipi meselesi var.

Bunun enteresan kısmı bu mu peki? Hayır, değil. Funcom şu sıralar oyunu konsollara uyarlamaya çalışıyor. Bu da ortaya üzerine tartışması müthiş keyifli bir durum çıkartmış. Oyunun kreatif direktörü Joel Bylos, Glixel’e verdiği bir röportajda oyunu PC’de viral bir fenomen hâline getiren pipi özelleştirmesinin Xbox One versiyonunda olmayacağını söylemiş. Hatta Microsoft, epey keskin bir dille, “Önce şu pipi durumunu unutun, sonra uyarlamayı tartışmaya başlayalım” diye girmiş sohbete.

Conan Exiles 02

Elbette burada enteresan olan soru şu: Neden? Oyunun üzerine 18+ etiketi yapıştırdığınız dakikadan sonra ne önemi var? Dünyanın her yerinde uygunsuz içerikleri münasip olmayan yaşlardan korumaya adanmış kurumlar var. ESRB, PEGI, vb… Microsoft neden hâlâ platformunun içerik standartları konusunda mikro-yönetim yapıyor? Yanlış anlamayın, Microsoft’a özgü bir durum değil bu. Sony’nin de bu konuda bir müdahale yapacağına inanıyor Bylos. Enteresan olan şey ise, bu mikro-yönetimin penis öznelinde olması. Bylos şöyle konuşmuş Glixel’e: “Oyunlarının bazılarında göğüslere izin verdiler. Henüz göğüs meselesini onlarla konuşmadık, ama penisler kesinlikle olmayacak.

Sony’nin de Japon menşesinden dolayı penise karşı çıkacağı, ama şirketin içerisindeki kuvvetli Avrupa damarından dolayı da göğüsleri sorun etmeyeceği öne sürülmüş mesela haberi ele alan VG247 makalesinde. Ki doğru da bir analiz gerçekten. Ama hepsinin ötesinde insanı dumur eden şey şu: Neden mesele oluyor ya bunlar? Neden konsollar 2017’de hâlâ merkezi bir kalite kontrol politikası uyguluyorlar? Birisi bir Xbox oyununda penis görürse, “Vay hain Microsoft, Xbox dediğin artık bir porno platformudur” diyecek mi sanılıyor? Yani mesela Steam’den aldık Conan Exiles indirdik, penis görünce Valve’ı hemen ahlaksız mı bildik?

Yanlış anlamayın, video oyunlarının hemen her sanat dalı gibi derecelendirilmesini anlamlı buluyorum; her ne kadar bunların kanun gibi uygulanmasına inceden ayar olsam da üzerinde tavsiye amaçlı bir etiket olması elbette mantıklı. Ben de beş yaşındaki yeğenime aldığım oyunun içinde kan revan olacak mı, psikolojik olarak çocuğu yaralamadan öğrenmek isterim. Ancak bunun ötesinde yasaklamaya varan bir müdahale neden? Yani Microsoft için “Xbox etiketiyle çıkan hiçbir oyunda pipi olmayacak” niye önemli bir kurumsal politika? Sene 2017 iken? Gerçekten bir penis, örneğin, Gears of War’da elektrikli testereyle kesilen kafadan daha mı kötü bir imaj?

Çok anlayamadığım şeyler bunlar. Sizin yorumlar ne ey Muhit halkı? Yorumlara yazın!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.