Konuşurken politik ve ticari anlamda doğru olan şey “korsan satın alım yapmayın” söylemi etrafındadır. Çünkü o para vergilendirilmez, denetlenmez, üreticiye ulaşmaz, sıkıntı olur. Ancak öte yandan, video oyunlarının vergilendirilmesi demir yumruklarla yapılıyor, video oyun dağıtımcıları kesinlikle sarsılmayan bir tekel üzerinden hareket ediyor, hiçbir şey kolayca bulunmuyor ve bütün bunların üstüne oyun başına istenilen para bazı ailelerin haftalık geçim ücreti olunca etik olarak doğru olan şey gidip korsanını almak oluyor.

Vaktinde oyun dünyasında aktif olanlar hatırlayacaktır, Xbox 360‘ın bir anda ülkemizde pazar payı elde etmesinin en önemli sebebi buydu. PlayStation 3 karmaşık yapısı dolayısıyla çok uzun süre boyunca kırılamamış; Xbox 360 ise hacker camiası tarafından çekirdek gibi çitlenip atılmıştı. Bu sebepten şimdi söyleyeceğim şey de Nintendo Switch‘in ülkemizdeki konumunu etkileyecek mi bilmiyorum, fakat fikrinizi almak istiyorum: Switch’i kırdılar, çabuk almazsanız ekmeğini yiyemeyeceksiniz.

Şöyle, Nintendo Switch Nvidia‘nın Tegra çipinden gücünü alıyor. Tegra X1 bazlı sistemler de geçtiğimiz gün derinden kırıldılar. İnanın size detaylarını aktaracak kadar yazılım bilgim yok, cehaletimi örtmek adına da orijinal kaynaktan İngilizce olarak yapıştırıyorum. Anlayan ve anlatmaya kadir hacker arkadaşlar sazı yorumlarda öttürsünler.

02 Switch Weight

“A newly published “exploit chain” for Nvidia Tegra X1-based systems seems to describe an apparently unpatchable method for running arbitrary code on all currently available Nintendo Switch consoles. Hardware hacker Katherine Temkin and the hacking team at ReSwitched released an extensive outline of what they’re calling the Fusée Gelée coldboot vulnerability earlier today, alongside a proof-of-concept payload that can be used on the Switch.

“Fusée Gelée isn’t a perfect, ‘holy grail’ exploit—though in some cases it can be pretty damned close,” Temkin writes in an accompanying FAQ.

The exploit, as outlined, makes use of a vulnerability inherent in the Tegra X1’s USB recovery mode”

Enteresan kısmı? Nintendo’nun, yapı itibariyle bu hack’i yamayarak kapatması mümkün değil. Fakat yeni üretim Switch’lerde bunu göz önünde bulundurup, açığı donanımdan kapatmasına ise kesin gözle bakılıyor. Dolayısıyla şimdi Switch aldınız aldınız, almadıysanız korsan oyun oynamak bir süre daha imkansız olacak.

Bana soracak olursanız, Nintendo bence yeni sürüm Switch’lerde de kapatmasın korsan özelliğini. Hem Wii, hem DS, hem de 3DS hayvan gibi kırılıp; muhteşem başarılı ömürler geçirdiler. Dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan konsolu PlayStation 2, korsana bu denli müsait olmasaydı böylesi bir grafik çizemezdi. Bırakınız kırsınlar, bırakınız geçsinler. Zaten ben cebimde harcayacak 60€ varsa hem çilesiz hem çevrimiçi oyun oynamak için gider orijinal alırım. Yoksa da zaten oyununu oynamayacağım yani, öyle değil mi?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.