Önce haberi geçelim. ESPN’i bilmeyeniniz yoktur değil mi? Kabaca Amerika’nın NTV Spor’u olarak adlandırabileceğimiz ESPN dünyanın en büyük spor yayınlarından bir tanesi. Hemen hemen her türlü spor dalını programları arasına alan ESPN Super Bowl’dan Şampiyonlar Ligi Finali’ne, curling’den senkronize yüzmeye kadar pek çok spora kanallarında yer veriyor. Bu ESPN’in bir de başkanı var takdir edersiniz ki. Şu aşağıda resmini gördüğünüz kişi kendisi, ismi de John Skipper. Kendisi geçtiğimiz günlerde re/code tarafından haberi yapılan, bizim de vg247’de gördüğümüz bir beyanda bulunmuş. Beyan şu şekilde.

john_skipper

“eSporlar spor sayılamazlar. Spor değiller, bir yarışmalar onlar. Satranç bir yarışmadır, dama bir yarışmadır. Ben çoklukla gerçek sporlarla ilgileniyorum.”

Şimdi şöyle bir şey var, hem League of Legends maçları, hem Starcraft maçları, hem de DOTA 2 maçları televizyon kanallarında yayınlanıyor. Bunların arasında bizzat ESPN’in yayınladığı DOTA 2 International da var. Benim savunmama pek ihtiyacı olan şeyler değiller yani bunlar. Zaten herhangi birini de oynamışlığım yoktur, arkadaşlarım LoL oynarken ciddiyetle izlemek dışında meseleyle bir ilintim yok.

Gelin görün ki takriben 4 sene boyunca mühendisler tarafından domine edilen bir okulda Uluslararası İlişkiler okudum ve bu yüzden Skipper’ın şu “eSpor spor değildir” lafı ile ilgili bir iki problemim var. Bunun “sosyal bilim, bilim değildir” varyasyonunu yıllar boyunca mühendisler ve fencilerden duymuş bir insan evladı olarak sevgili Skipper’a şunu demek istiyorum: E evet! Onlar da kendilerine spor demiyorlar dikkat edersen, “eSpor” diyorlar. Aynı şekilde gidip Bernie Ecclestone’a da “motor sporları spor değildir” dersen cevap aynı olur: E evet!

Yani bu tepeden bakmacı anlayışla nereye gitmeyi ümit ediyorlar bilemiyoruz, ama artık eSpor alanı devasa bir pazar. Okullar bu işle uğraşanlara atletik burs veriyor, ülkeler bunu meslek edinmiş kişileri bürokratik düzeyde “sporcu” sayıyor. ESPN de zaten LoL finallerini, DOTA maçlarını veriyor, vermeye de devam edecektir. Başta Skipper olmak üzere ESPN yönetiminde “Ama insanlar terlemiyor bunu yaparken!” gibi kaygıları olan başkaları varsa söyleyelim, evet; terlemiyorlar, evet, fiziksel bir efor yok ve evet, basketbol ile aynı kategoride sayabileceğimiz bir şey değil bu. Ama zaten o yüzden aynı kategoride saymıyoruz, başka bir isim bulmuşuz onu söylüyoruz.

Neyse hiddetlendim lüzumsuz bir şekilde. Skipper’a selam, esporlara devam!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.