Geçtiğimiz senenin açık ara en fazla sükse yapan bağımsız oyunlarından biri olan Papers Please’in yaratıcısı Lucas Pope, en sonunda bir sonraki projesini kamuya resmen duyurdu. Daha önceden Ludum Dare yarışmaları için yaptığı The Republia Times, 6 Degrees of Sabotage ve The Sea Has No Claim oyunlarıyla indie camiasında hafiften namını yayan, Papers Please’le ise ana akım oyun medyası tarafından da dikkate alınmaya başlanan Pope’un bir sonraki oyununun ismi Return of the Obra Dinn.

Pope’un kendi tanımıyla, ilk bilgisayarı Mac Plus’ın grafik tarzıyla yaratılan Return of the Obra Dinn, Papers Please’den olabildiğince farklı bir konumda duracak gibi gözüküyor. Pope’un TIGSource’a yazdığı girdiyle duyurulan, bizim de GameSpot’ta gördüğümüz açıklamaya göre oyun birinci kişi perspektifinden oynanacak ve Obra Dinn isimli bir East India Company ticaret gemisinde geçecek.  Zaman olarak kendine 19. yüzyılı seçen oyunda amacımız, Ümit Burnuna mürettebatı olmadan varan geminin gizemini çözmeye çalışacağız.

2540546-obra+dinn

Oyundaki karakterimiz, o dönemki okyanus aşırı ticaretten sorumlu olan şirketlerden biri East India Company’nin bir sigorta görevlisi olacak. Amacımız gemiye bir şekilde binmek ve kaptanın defterini bulup, gemiye ne olduğunu anlamak olacak. Tüm oyun gemide geçeceğinden, insanın aklına haliyle “hidden object / gizli eşya” oyunları geliyor, fakat Lucas Pope, Return of the Obra Dinn’in henüz açıklayamayacağı, eşsiz bir oynanış özelliğine sahip olacağına söz veriyor. Papers Please ile birlikte en eşsiz oynanış mekaniklerinden birini yaratmış adama bu konuda güvenimiz tam.

Grafiksel olarak 1-bit şeklinde renderlanan oyun, aynı Papers Please gibi çok şık bir retro estetiğe sahip olacak gibi duruyor. Daha önceki oyunlarında çoğunlukla siyasi temalara yer veren Pope, özellikle komünist devletlerin yapısı hakkında pek çok kelime sarf etmişti. Bu oyunda da dönemin siyasi koşularına değinmesi otomatik bir beklenti haliyle; fakat öyle olmasa bile, o vaat ettiği gizem ve gerginliği yaratabilirse, başarıya ulaşacaktır. Henüz oyunun bir çıkış tarihi yok. Fakat bizim tahminimiz, 2014 bitmeden piyasaya girmesi yönünde. Bekleyip göreceğiz. O sırada siz aşağıda fikirlerinizi belirtin. Ne diyorsunuz? Oyunun gideri var mı?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.