Vay arkadaş… on sene ha? On sene olmuş demek? Bu hep kafanızın bir köşesinde bildiğiniz, ama biri size yüksek sesle söyleyince yine de sarsıldığınız şeylerden biri herhalde. Demek Grand Theft Auto: San Andreas çıkalı tamı tamına 10 sene olmuş. Wikipedia oyunun Kuzey Amerika için çıkış tarihini 26 Ekim olarak gösteriyor. Avrupa’ya da 29 Ekim’de gelmiş. Çıktı mı diye dükkanlara gün aşırı gidişimiz, elimize gelen her ön inceleme bilgisini hunharca hatmedişimiz, kafamızda “şöyle olsa ne kadar güzel olurdu” diye fanteziler kuruşumuzun üzerinden 10 sene geçmiş yani. Vay babayın kemiği…

Rockstar da farkında tabii. Bana soracak olursanız objektif bir şekilde serinin en iyi oyunu olan San Andreas’ın, GTA severlerin gönlünde başka bir yeri olduğunu kendileri de biliyorlar. Bu uğurda da çok makul bir karar almışa benziyorlar. Bildiğiniz gibi San Andreas hem PS3 hem de Xbox 360’ın dijital pazar yerlerinde bulunabiliyordu. Fakat bu sürümler üzerinde neredeyse hiç uğraşılmamış, Rockstar oyunu alıp direkt koymayı tercih etmişti. Birkaç gün önce hem PSN’den, hem de XBL Marketplace’den kaldırıldı San Andreas. Herkes “Noley?” diye etrafına bakınırken, bir anda Xbox veritbanında San Andreas achievement’ları peydahlandı.

san andreas achievements

Bunun da ne anlama geldiğini biliyorsunuz herhalde? San Andreas’ın güncellenmiş bir sürümü geliyor! Şimdi şöyle netleştirelim, 360 achievement’ları, PS3 Trophy’lerinden daha kolay bulunuyor. Yani 360 achivement’ları ortaya çıktı diye oyun PS3’e çıkmayacak değil, muhtemelen iki platforma da aynı anda çıkacak. Ve achievement’lar üzerine uğraşıldıysa, muhtemelen çözünürlüklere de bir el atılmış demektir. Oyunun önceden PSN ve XBL’da bulunan sürümleri 4:3 ayardaydı ve yüksek çözünürlük destekelmiyordu. Herhalde en azından bir 16:9 desteği gelecek, hatta bir ihtimal dokular da elden geçecektir. Bir adım daha çıkayım ben, bundan sonra bir de PS4 ve Xbox One sürümleri gelse, herhalde kimse arkasına dönüp bakmaz.

Ama ne yalan söyleyeyim, hiç oralı bile değilim. Ben 29 Ekim 2014 tarihini takvimime işaretledim. O gün geldiğinde ta 10 sene önce aldığım San Andreas DVD’sini kutusundan çıkarıp PS2’me takacağım. O gün bütün günü Big Smoke’la, Ryder’la, Woozie’yle, Truth’la ve Moreno’yla geçireceğim. Tren kaçıracağım, araba kaçakçılığı yapacağım, bilardo oynayacağım, inşaatta çalışacağım, yarış yapacağım, kumar oynayacağım, bisiklet bineceğim ve hiç bitiremediğim triatlonu bitirmeye kasacağım. Bana göre tarihin gelmiş geçmiş en iyi oyunlarından birine selamımı böyle çakacağım. Sizin var mı bir planınız? Yorumlarda belirtiniz efendim!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. Mohono Batbuyan Cevap ver

    6 cd lik oyun mu olur ?

    İlk defa oyunları yapan insanların büyük emekler harcadığını hissetmiştim. hele kjkszpj ohdude wanrltw bunun gibi saçma sapan şeyleri insanlara ezberleten bir gücü vardı

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.