Bloomberg’de yazıp çizen, Mark Gurman isimli bir güzel abi var. Bu şahıs, çok uzun zamandır sektörden duyduklarını içgörüsüyle birleştirip Apple hakkında bir takım tahminler yapıyor. Çok uzun zamandır da bu tip tahminler arasında en etraflıca yapılmış olanlar, en ayağı yere basanlar kendisine ait. Şimdi, bu günlerde en tahminine güvendiğimiz isim de o bu yüzden. Ve sağ olsun, mühür tahmini geçen gün vurdu.

Bizim Engadget’ta gördüğümüz habere göre Apple bu sene sonbaharda çıkartacağı yeni iPhone’lar için üç başlı bir ürün stratejisi düşünüyor. Bunların ikisi, geleneksel planlamanın ürünü olacaklar. Yani Apple’ın “bir sene rakam, bir sene rakam ile S” politikasının değişmesini bekleyenlerin çok da isabetli bir beklentiye girmediklerini belirtiyor Gurman. Apple bu sonbaharda iki 7S modeli çıkartacak: 7S ve 7S Plus. Ancak esas olan, elbette üçüncü telefon olacak.

apple-iphone-7-jet-black-scratch-101

Uzun süredir dedikodularda belirtildiği gibi ekran bu yeni telefonun çok büyük bir bölümünü kapsayacak. Gurman’ın belirttiği üzere ilk plan kıvrımlı OLED ekranlar üzerine yapılmış; fakat Apple bir noktada bundan vazgeçmiş. Onun yerine çok büyük OLED ekran kararı alınmış. Böylelikle yeni telefonda form olarak 7 boyutunda bir vücudun içinde, 7 Plus’a çok yakın ebatta bir ekran olacak. Genel form faktöründen tasarruf etmek adına da ana ekran tuşu –ve dolayısıyla Touch ID– ekranın içerisine alınacak.

7S ve 7S Plus’ın genel olarak ekranları LCD kalmaya devam edecek, ve boyut olarak da aşağı yukarı aynı formda devam edecekler. Form faktörün de benzer olması bekleniyor. Yeni modelde ise arkada bir kıvrım olması planlıyormuş. Bu tabii ki nostaljik bir karar, zira anımsarsanız ilk iPhone’un da kıvrımlı bir sırtı vardı. Bunların hepsi iyi güzel, ilk iPhone’un 10. yılına özel hareketlenmeler de keyifli. Ancak post-Jobs dönemi vizyonsuzluğuna harman şeyler gibi geliyor şimdilik söylenenler bizim kulağımıza. Gurman’ın söylediği hemen hemen her şey “rakiplerimiz bunları yapıyor” başlıklı tasarım toplantılarından çıkmış gibi adeta. Bakalım, nereye kadar gidecek mesele?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.