Casusluk işleri, gerçekten, tadına varmayı biliyorsanız muazzam şeylerdir. Kitap, film, oyun; fark etmez. Casus hikayeleri tüketmenin dayanılmaz bir tarafı var. Kıl payı kurtarılan dünyalar, ucu ucuna çalınan dosyalar, son dakikada alt edilen renkli düşmanlar… Bir de tabii ki, komplolar. Bu filmler, oyunlar, kitaplar; çiçek gibi yapıyorlar zaten. Ama The Night Manager, efsaneler efsanesi John Le Carré‘nin serisini muazzam bir şekilde uyarlayınca tekrar fark ettik: casusluk en çok televizyona yakışıyor.

Biz de izleyecek casusluk dizisi arıyorsanız, size şunları listeyelim istedik. İlla ki bizim unuttuklarımız, almadıklarımız olmuştur. Eğer gözünüze çarparsa, yorumlara sekizinci, dokuzuncu ve sonsuzuncu maddeleri de siz eklemiş olun. Buyurun!

 

Casusunu Aksiyonlu Sevenlere: 24

24_live_another_day_poster

Ne Kadar Sürüyor?: 9 sezon, 204 bölüm, artı bir de 90 dakikalık ara film var.

Bitti Mi?: Bitti.

Kim Sever?: 24’ün aksiyon konusunda eline su dökebilecek dizi az. İşin esaslı casusluk tarafı da var, ama genellikle komplo ortaya çıkarma, bilgi alma, gizli operasyon yapma gibi şeyler ana karaktere değil, yan karakterlere yıkılıyor. Jack Bauer, daha ziyade birine bağırılacak ve bombalar etkisiz hâle getirilecekse orada. O yüzden, James Bond bekliyorsanız, size gelmez. Ama aksiyon arayışındaysanız, 204 bölümlük muazzam bir maceranız garanti.

 

Casusunu Cıvık Sevenlere: Archer

01 Archer

Ne Kadar Sürüyor?: 6 sezon, 75 bölüm. 7. sezonu da şu an yayınlanıyor.

Bitti Mi?: Bitmedi.

Kim Sever?: Mizah anlayışınız yoksa, Archer’ın yanına uğramayın. Hatta arttırıyorum. Eğer mizah anlayışınız çok spesifik değilse; absürt mizahdan, sebepsiz tekrar eden ama tekrar ettiği için komikleşen şakalardan, gerçeklikten inanılmaz kopuk davranan karakterlerden hoşlanmıyorsanız, Archer’dan uzak durun. Bunlara kopuyorsanız, altı sezon sonrası karnınıza dikiş attırma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Ha bu arada, casusluk kısmı da inanılmaz kuvvetli ha, şaşarsınız!

 

Casusunu Süper Kahraman Soslu Sevenlere: Agents of SHIELD

Agents of SHIELD S03E05 Logo

Ne Kadar Sürüyor?: 2 sezon, 44 bölüm. 3. sezonu da şu an yayınlanıyor.

Bitti Mi?: Bitmedi.

Kim Sever?: Bir kere Marvel sevenler zaten izliyorlar, onları bir kenara atalım. Asıl buradaki soru şu aslında, “MCU takip etmeyenler de sever mi?” Bu soruyu yanıtlaması çok kolay, net ve geri dönülmez bir şekilde: Hayır. 1. sezonun büyük twisti film olmadan bir şey ifade etmiyor. Ondan sonrası konu olarak kendi dünyasına saptığı için kurtarır gibi oluyor, ama eğer “HYDRA nereden çıktı ya?” kıvamındaysanız, AoS’ten keyif almanız zor.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.