Star Wars markasını yaratarak popüler kültüre inanılmaz bir değer kazandıran George Lucas Cannes Film Festivalinde ödül almadan önce verdiği röportajda markaya dair birkaç farklı konuya değinmiş.

Star Wars markasının ilk altı filminden sorumlu olan George Lucas öncelikle filmlerin fazlasıyla beyaz erkek içermesine yönelik eleştiriye cevap vermiş: “İnsanların çoğu uzaylı! Ana fikir insanları nasıllarsa öyle kabul etmek ile ilgili; büyük ve tüylü olsalar da, yeşil olsalar da vb. Ana fikir tüm insanların eşit olduğu. Bu bir tür söylem şekliydi, insanlar her zaman bir şeye karşı ayrımcılığa başlar er ya da geç, bu olacak olandır. Yani, buna çoktan başladık AI muhabbetiyle ‘Robotlara güven olmaz’.”

Star Wars için yöneltilen bir başka eleştiri de kadın karakterlerin tasviri olmuştur zaman zaman. George Lucas bu konuda da birkaç şey söylemiş tabii: “Bu hikayelerdeki kahramanların kim olduklarını sanıyorsunuz? Prenses Leia kimdi sanıyorsunuz? O asilerin lideri. Hiçbir şey bilmeyen çocuğu ve yaygaracı, her şeyi bilirim tavırlı ama hiçbir şeyi beceremeyen adamı alıp da bu palyaçolarla isyanı kurtarmaya çalışan o. Ve benzer şey Kraliçe Amidala’da da var. Bir kadını pantalonun içine sokup da kahraman olmasını bekleyemezsiniz. Elbiseler giyebilirler, ne isterlerse onu giyebilirler. Onların beyni ve onların düşünme, planlama ve mantıklı yaklaşma kabiliyetleri. Kahraman bu demektir.

George Lucas ayrıca prequel üçlemeye zamanında yapılan olumsuz yorumlar konusunda da kendince bir bakış açısını sunmuş: “Star Wars filmlerinin ilklerini 12 yaşındaki çocuklar için yaptım, o zamanlar Vietnam savaşıyla zor zamanlardan geçiyorduk ve bir hayale ihtiyacımız vardı. Bu yüzden orijinal üçlemenin hayranları prequel filmlerini sevmedi, artık çocuk değillerdi.” İşte burada biraz komik bir cevap vermiş sevgili Lucas. Çünkü bence de prequel üçleme oldukça sıkıcı ve kötü. Özellikle Phantom Menace’i hiç sevmem, herkesin çok sevdiği Revenge of the Sith’i ise yıllardır izlemedim o sebeple tekrar bir izlesem fena olmaz sanki.

George Lucas’ın Star Wars hakkında yaptığı bu yorumlara ne diyorsunuz? Özellikle kadın karakterler için söylediklerini sevdim ben. Sizce Star Wars markası eski günlerini aratıyor mu? En yakın tarihli Star Wars projesi olan The Acolyte için heyecanınız ne durumda? Yorumlarda gücü hissedin.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.