Süper kahraman oyunlarına pek de iyi gözle bakılmadığı ve çoğunun, lisansı sömürme amacı taşıyan vasat yapımlar olduğu uzun bir dönem vardı oyun dünyasında. 2009 yılında çıkan Batman: Arkham Asylum ile birlikte ise o dönem artık geride kaldı. Şu on yılda hâlâ sadece marka adından yararlanmaya çalışan yapımlar görsek de diğer yandan elimizde ciddi kalitede eserler de var. Bu eserlerin en önde gelenlerinden Batman: Arkham serisinin yapımcısı Rocksteady stüdyosu, 2015 yılında çıkardıkları ve her ne kadar PC’deki performans sorunları yüzünden kimileri tarafından çok eleştirilse de genel itibariyle oldukça başarılı bir oyun olan Batman: Arkham Knight’tan beri sessizliğe gömülmüştü.

Oyun fuarlarını sürekli boş geçiyorlardı. Kimi söylentiler, bir Superman oyunu üstünde çalıştıklarını iddia ediyordu, kimileri Damian Wayne başrollü yeni bir Batman oyununu bekliyordu fakat geçtiğimiz yılın Ağustos ayında düzenlenen ilk DC Fandome etkinliğinde, ekibin asıl projesini öğrenmiş ve CGI bir tanıtım videosu da görmüş olduk. Suicide Squad: Kill the Justice League adındaki oyunumuz, Braniac tarafından zihinleri ele geçirilmiş Justice League ekibini durdurma görevi verilen dört Task Force X üyesine odaklanacaktı. İlk videodan çıkardığımız bu sonuçların daha detaylı hâlini gördüğümüz ve bu sefer Superman dışındaki diğer beyni yıkanmış kahramanları da ilk defa gördüğümüz bir hikâye fragmanı, dün düzenlenen DC Fandome etkinliğinde gösterildi.

Fragmanın havası son yıllardaki tüm GotG işleri ve son Suicide Squad filmi ile aynı. Eğlenceli, matrak, bombastik tabiri caiz ise. Güzel ve heyecan verici bir video olduğunu düşünsem de daha hâlâ gameplay adına bir şey görmemiş olmak üzüyor beni. Yine de 2022 yılında gelecek olması ve sadece bu nesle odaklanıp sekizinci jenerasyon konsolları pas geçecek olması da oyunun teknik anlamda daha da üst seviye olacağına dair umudumu arttırıyor. Hikâye konusunda ne tür sürprizler olacağını, JL üyelerini gerçekten öldürmeye çalışıp çalışmayacağımızı merak ettiğim ve Batman’in bir şekilde Task Force X’e yardıma geleceğine dair teorileri oldukça mantıklı bulduğum oyunun oynanışından ise pek şüphem yok.

Co-op odaklı olacak olan fakat tek başınıza oynadığınızda da –yine 2022’de gelecek Gotham Knights’ın aksine- diğer üç karakterin yapay zeka kontrolünde sizinle beraber görevlere geleceği ve istediğiniz an aralarında geçiş yapabileceğiniz Suicide Squad: Kill the Justice League’de, her bir karakterin diğerinden ne kadar farklı hareketlere sahip olacağını bayağı merak ediyorum. Daha ilk teaser‘dan bile dört karakterin de birbirinden farklı hissettireceğine dair ipucu vardı. HQ kanca atacak bir yerlere; Deadshot, Mandalorian gibi uçacak; King Shark, Hulk gibi uzun mesafeler arasını zıplayarak kat edecek ya da Captain Boomerang, bumeranglarını kullanarak onları fırlattığı yere ışınlanacak gibi. Zaten Batman: Arkham City‘yi ve DLC’lerini oynamışsanız orada da Batman, Catwoman, Robin ve Nightwing’in nasıl birbirinden farklı dövüştüğünü bilirsiniz, en büyük dayanak noktam o.

Batman: Arkham serisi ile aynı evrende geçecek olan, Metropolis’in sokaklarını arşınlayacağımız ve hikâye odağını kaybetmemiş gibi gözüken oyun hakkında siz neler hissediyorsunuz? En çok buna mı yoksa Gotham Knights’a mı heyecanlandınız? Game as a service leşliğine bulaşma ihtimali, sizi de ürkütüyor mu? Haberlerin altında görüşlerinizi paylaşabileceğiniz bir kısım var, orası yazmak için uygun duruyor. Yalnız kötü kelimeler kullananların kafasını, boyunlarına yerleştirdiğimiz çip ile patlatıyoruz, haberiniz olsun.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.