“Çizgi filmler çocuklar içindir” klişesi artık çok eskilerde kaldı. Bugün Archer’dan, Family Guy’a, Robot Chicken’a kadar hedef kitlesi 18 yaşın üstünde olan pek çok animasyon şov televizyon ve bilgisayarlarımızda boy göstermekte. Ama bunların içinde iki tanesi var ki, biri bu yolu açmış diğeri de bu yolun uç noktalarını belirlemiş. The Simpsons ve South Park’tan, sevenlerini çok mutlu edecek iki haberimiz var.

The Simpsons’la başlayalım. Günümüz tüketim kültüründe yaşayan efsane olmak kolay değil -kendimden biliyorum-, hele televizyon gibi bir anı bir anını tutmayan bir mecrada bırak 26 sezon, 574 bölümü, ikinci sezon onayı almak bile zor. Sırf bu dev başarısı bile “The Simpsons”ı rakiplerinden bir adım öne koyuyor.

harrysimpsons

Şu haberimizi hatırlayanlar vardır, kadronun en önemli isimlerinden biri olan, Mr Burns, Smithers, Flanders gibi gönlümüzde taht kurmuş pek çok karaktere sesiyle hayat veren Harry Shearer twitterdan yaptığı açıklamayla diziden ayrıldığını, farklı projelere yönelmek istediğini açıklamış ve hayranlarına dizinin geleceğiyle ilgili pek çok soru işareti bırakmıştı. O haberde J.H. de bunun akla yatkın bir karar ve açıklama olmadığını yazmıştı.

Kendisi haklı çıktı. Yayıncı kuruluş Fox’un yaptığı açıklamaya göre Shearer diğer beş önemli seslendirme aktörüyle -Hank Azaria, Dan Castellaneta, Nancy Cartwright, Julie Kavner ve Yeardley Smith- aynı paraya yeni sözleşme imzalamış ve 30. sezona kadar aynı karakterleri seslendirmeyi taahhüt etmiş. Dizinin en güçlü yanı olan seslendirme kadrosunun normale dönmesi 27 Eylül‘de başlayacak 27. sezon öncesinde hayranlarına rahat bir nefes aldırdı.

southavengers

Eğer “The Simpsons” yetişkin çizgi filmlerinin babasıysa, “South Park” cool amcasıdır. Yayın hayatına başladığı 1997’den beri popüler kültürde yıkılacak tabu, alay edilmedik ünlü bırakmayan dizimizden de sevindirici bir haber geldi.

Yayıncı kuruluş Comedy Central’ın başkanı Michele Ganeless’in yaptığı açıklamaya göre Trey Parker ve Matt Stone 3 sezon ve 30 bölüm daha South Park yazmaya ve yönetmeye devam edecekler. Bu anlaşmayı da tamamladıkları takdirde kablolu yayında kesintisiz en uzun süre yayınlanan senaryolu primetime şovu sıfatını da ellerine geçirmiş olacaklar.

Kendisini fazlasıyla özlediğimiz çılgın dizimiz 16 Eylül’de 19.sezonuyla ekranlara dönecek.

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.